ANTALYA

Antalya, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya şehrinin aynı ismi taşıyan merkez ilçesidir. Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Alan: 20.723 km² Nüfus:  2.092.537     

Gürsel Tekin: "Soma CHP'nin namusu olacaktır"

"Marketteki Başbakan dayağına neden iddia diyorsunuz. Somut fotoğraf, resim, kamera var. Çok net. Gördüğümüze mi inanacağız, Bülent Arınç'a mı inanacağız? Ben gördüğüme inanırım"

"Sosyal medya, Twitter'a yasak geldiğinde, kaçak elektrik kullanır gibi kaçak Twitter kullanmayacak bir cumhurbaşkanı arzu ediyoruz. Yargı bypass edildiğinde, kendisini kalkan edebilecek, insanlar kendi düşüncesini özgürce ifade ederken,  "Bu ülkenin cumhurbaşkanı var, anayasal görevi de budur, benim arkamda durur" diyebileceği bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var."

"70 milyar, 50 milyar servetleri olan Ortadoğu'daki yakın arkadaşlarının nasıl gittiğini örnek almaları gerekiyor. Onlar da bu mantıkla, yasakçı anlayışla yönetmek istediler. Yeni dünya yasakçı anlayışa kapalıdır, demokrasi esastır bunu herkes bilsin"

CHP Genel Sekreteri Tekin Antalya'da bir grup iş adamının oluşturduğu Perşembe Kahvaltı Grubu ile bir araya geldi, ardından Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'ni (ANSİAD) ziyaret etti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin CHP Antalya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında Soma’daki faciaya değindi ve  Türkiye’nin son 10 yılda iş cinayetlerinde dünya birincisi olduğunu hatırlatarak, "İş kazası demek istemiyorum, iş kazası olur, hayatın her alanında olduğu gibi ama bunlara baktığımızda iş kazası olmadığını, iş cinayetleri olduğunu görüyoruz" dedi.

CHP olarak 2005 yılından bu yana iş kazalarıyla ilgili çeşitli soru önergeleri, kanun teklifleri verdiklerini ancak bunların dikkate alınmadığını, önergelerin, tekliflerin rafta kaldığını anlatan Tekin, Soma'da yaşananlarla ilgili de geniş kapsamlı çalışma başlatıldığını belirtti.

Gürsel Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimse merak etmesin bu sadece burada kalacak değildir. O teftişe giden memurun Mercedes'i değil, önümüzdeki günlerde bu kirli ilişkilerin, insan canının ne kadar basite alındığını, kirli işlere emel edildiğini hepimiz göreceğiz. Özellikle teklifleri reddeden ellerin, kendi ellerini vicdanlarına nasıl koyacaklarını merak ediyorum. Eğer o teklifler değerlendirilebilseydi, müzakere edilebilseydi belki bu acıların hiçbirisi yaşanmamış olacaktı. Denetleyen müfettişler değil, başından sonuna kadar çok büyük kirlilikler olduğunu göreceksiniz. Soma, CHP'nin namusu olacak ve sonuna kadar da takip edecektir."

Bir gazetecinin sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamaları değerlendiren Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da bir market içinde yaşadıklarının iddia değil, belgeleriyle, delilleriyle net olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Neden iddia diyorsunuz. Somut fotoğraf, resim, kamera var. Çok net. Yani gördüğümüze mi inanacağız, Bülent Arınç'a mı inanacağız, bilmiyorum. Ben gördüğüme inanırım. Çok somut, çok net. Fotoğraflara baktığınızda şiddete maruz kalmış kardeşimizin ifadelerine baktığımızda çok net, Başbakan kendisi de nasıl tokat attığını, niçin tokat attığını ifade etmiş. Markete bakın, eğer bir şeyi şeffaf görmek istiyorsanız, bu meselede bir kusurunuzun olmadığını ifade etmek istiyorsanız markette hepimizin gördüğü görüntüler var, kameralar var, açın bu kameraları, gerçekten öyle değilse başta ben Başbakan’dan özür dileyeceğim."

Polisin market görüntülerine el koyduğuna da dikkat çeken Tekin, polisin bu davranışıyla suç işlediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi
CHP Genel Sekreteri Tekin, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili soruları da yanıtladı ve açıklamalarını  şöyle sürdürdü:

"Mesele Cumhuriyet Halk Partisi'nin mutfağından bir aday çıkarmaksa onlarca figür sayabiliriz ama bizim temel sıkıntımız, CHP olarak da bizim arzu ettiğimiz 76 milyona Cumhurbaşkanı seçmek. Sosyal medya, Twitter'a yasak geldiğinde, kaçak elektrik kullanır gibi kaçak Twitter kullanmayacak bir cumhurbaşkanı arzu ediyoruz. Yargı bypass edildiğinde kendisini kalkan edebileceği, insanlar kendi düşüncesini özgürce ifade ettiğinde "Evet bu ülkenin cumhurbaşkanı var, anayasal görevi de budur, benim arkamda durur" diyebilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var."

CHP'nin mutfağında çokça adayın hazır olduğunu belirten Tekin, Türkiye'nin özlediği bir cumhurbaşkanı adayını çıkacağını kaydetti.

İnternetle ilgili yasaya da değinen CHP Genel Sekreteri Tekin, yasakçı bir anlayışla sosyal medyanın da yasaklanmaya çalışıldığını söyledi. Bu anlayıştan vazgeçilmesi gerektiğini dile getiren Tekin, "Aslında yakın tarihimizde çok sıcak olaylar var, bundan da ders alınması gerekiyor. Hani 70 milyar, 50 milyar servetleri olan Ortadoğu’da bunların yakın arkadaşlarının nasıl gittiğini örnek almaları gerekiyor. Onlar da bu mantıkla, yasakçı anlayışla yönetmek istediler. Yeni dünya yasakçı anlayışa kapalıdır, bunu herkes bilsin" diye konuştu.

ANSİAD ziyareti
CHP Genel Sekreteri Tekin Antalya'da bir grup iş adamının oluşturduğu Perşembe Kahvaltı Grubu ile Ramada Otel'de bir araya geldi, ardından Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni (ANSİAD) ziyaret etti. Tekin, ziyarette yaptığı konuşmada, iş dünyasının yaşadığı sorunları bildiklerini ve yakından takip ettiklerini söyledi.

    Perşembe, 22 May 2014 15:19
Yandex.Metrica