ANKARA

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kenti. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Nüfus: 4,551 milyon (2011) Alan: 2.516 km²

"Berkin'in katili AKP iktidarıdır!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Bir ülkenin başbakanını düşünün, başka bir ülkenin Esma'sı için gözyaşı dökerken, Berkin'in ailesine 'başınız sağolsun' demiyorsa, bu iktidar Türkiye Cumhuriyeti'nin iktidarı, bizim iktidarımız değildir" dedi.

Gürsel Tekin, seçim çalışmaları kapsamında Etimesgut ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak, adayları Mehmet Yula'ya destek istedi. Daha sonra Altındağ ilçesine geçen Gürsel Tekin, buradaki adayları Melih Baran Kılıç ile yine esnaf ziyaretleri yaptı.

Mamak adayları Coşkun Torun'un çalışmalarına da destek veren Gürsel Tekin, burada partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Berkin Elvan'ın yaşam savaşını kaybettiğini anımsatan Gürsel Tekin, Elvan'ın ölümünden hükümetin ve Başbakan'ın sorumlu olduğunu dile getirdi.
Gürsel Tekin, "Gezi sürecinden sonra sekizinci körpecik çocuğumuzu kaybettik. Katil aramayacağız, bu çocuklarımızın katili bugün Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve onun iktidarıdır. Bir ülkenin başbakanını düşünün, başka bir ülkenin Esma'sı için gözyaşı dökerken, Berkin'in ailesine 'başınız sağolsun' demiyorsa, bu iktidar Türkiye Cumhuriyeti'nin iktidarı, bizim iktidarımız değildir" ifadesini kullandı.

Gürsel Tekin, şunları söyledi:
"Daha çok Berkin'lerin kaybedilmemesi için hemen bugünden itibaren Başbakanın ve bu iktidarın önümüzdeki süreçte daha fazla acı yaşatmamaları için istifa etmesi gerekiyor. Aksi takdirde önümüzdeki günlerde yaşananların sorumlusu elbette bunlar olacaktır. CHP'liler bütün bu karanlık süreci aydınlığa kavuşturacaktır. Sendikalar, sivil toplum örgütleri, odalar... Maalesef hepsi suskun. Sadece CHP'ye görev kalıyor. Gecemize gündüzüme katarak 30 Mart'tan zaferle çıkmalıyız."

Yaptırdıkları araştırmalara göre hem Ankara Büyükşehir'de, hem de Mamak'ta seçimleri kazacaklarını savunan Gürsel Tekin, "Ankara'yı da Mamak'ı da alıyoruz, bize sadece Ankara, Mamak yetmez. Türkiye'nin dört bir tarafında seçimleri kazanmalıyız" diye konuştu.

Adaylara çalışmalarında başarılar dileyen Tekin, daha sonra Coşkun Torun ile Mamak'taki Salı Pazarı ile bir taksi durağını ziyaret etti.

Ziyaretleri sırasında bir kahvehanede basın mensuplarına açıklamalarda da bulunan Gürsel Tekin, 17 Aralık sürecinden sonra Türkiye'de devletin bütün kurumlarının "alt üst olduğu" bir sürecin yaşandığını savundu.

Berkin Elvan'ın ölümüne de değinen Gürsel Tekin, şunları kaydetti:
"Berkin'in katili AKP iktidarıdır. Yarın tekrar Berkin'lerin ölmemesi için bugünden itibaren, Başbakan ve AKP iktidarının istifa etmesi gerekmektedir. Bu olup bitenler karşısında anayasal görevi neyse onu yapmak zorunda Sayın Cumuhurbaşkanı da. Aksi takdirde bütün bu olup bitenlerin sorumlusu sadece AKP iktidarı değil, Sayın Cumhurbaşkanı siz de olmuş olursunuz, sizi anayasal görevinizi yapmaya davet ediyorum."

Haber: AA

    Salı, 11 Mart 2014 16:14
Yandex.Metrica