AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar, Ege Bölgesi'nde İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan bir ildir. Nüfus:703. 948 Alan: 14.237 km²

Gürsel Tekin, Türk-İş İl Temsilciliğinde

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Afyonkarahisar'da incelemelerde bulundu.Tekin, Türk-İş İl Temsilciliği'nde yaptığı açıklamada AKP'yi organize hukuk kurmakla suçladı

Bir dizi temasta bulunmak üzere Afyonkarahisar'ı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye'de uzun süreden beri çeşitli tartışmaların yaşandığını, bu tartışmalardan birisinin de türban konusu üzerinde yoğunlaştığını belirtti. Tekin, "Üniversitelerde bu sorunlar hemen hemen tartışılmaz hâle geldi. Şu anda hiçbir üniversitede türbanlı kardeşlerimizin eğitim hakkı gaspedilmiş değil. Ama ısrarla iktidar, kaşımak istiyor, başka noktalara götürmek istiyor. Çözümden yana gibi gözükse de çözümü önerebileceğiniz proje içinde kendilerini görmek istemiyorlar." dedi.

“Türban konusu sıcak tutulmak isteniyor”
AKP'nin türban konusunu sıcak tutmak istediğini vurgulayan Tekin, "Türkiye'de çok ciddi olaylar oluyor. Örneğin organize hukuk kuruldu. Türkiye'de organize çete olurdu, organize mafya olurdu, organize yolsuzluk olurdu. Şimdi organize yasa, organize hukuk... Bu, iktidarda olan siyasi parti için de çok hayırlı bir iş değil. Yasama, yürütme, yargı, dünyanın her yerinde demokrasiyle işleyen bu kurumlar, farklı kurumlardır. Eğer siz üç kurumu tekil bir şeye bırakırsanız, bir tek adam himayesine bırakırsanız, kim olursa olsun tehlikelidir. Yarın Kılıçdaroğlu da Başbakan olsa O'nun için de tehlikelidir. Mutlaka ve mutlaka bunun giderilmesi lazım. Böyle bir organize iş olabilir mi?" diye sordu.

“Temel sorunları çözelim”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP'nin Anayasa konusunda da sadece türbanın üzerinde durduğunu hatırlatarak "Sayın Başbakan diyor ki '2011'de yapalım.' Dünyanın hangi demokratik ülkesinde bir yıl sonra oluşabilecek seçimin garantisi olur? Çeşitli partiler var. Siyasi partilerin tabloları değişebilir. Yarın AKP 100 milletvekili ile gelebilir. Bunun garantisi mi var? Hazır elimizde seçilmiş bir potansiyel var. 3 siyasi partinin de bu konuda ortak bir söylemi var. Hemen Türkiye'nin temel sıkıntısını çözelim, diyoruz. Bunun içinde türban dahil olmak üzere." ifadelerini kullandı.

"Kişi değil, uygulama boykot ediliyor"
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafındaen verilecek resepsiyona da dikkat çeken Tekin, şöyle konuştu:
"Sanki Sayın Cumhurbaşkanı'na, eşine, ailesine kişisel bir husumetten dolayı boykot varmış gibi... Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Geçmiş dönemlerde de böyle bir şey yoktur. Sayın Baykal döneminde de 'Köşk'ü protesto ediyoruz, eşinden dolayı, ailesinden dolayı' (denilmemiştir). Bu mümkün olabilir mi?. Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin mi Cumhurbaşkanı olacak, AKP'nin mi Cumhurbaşkanı olacak? Ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı olamadı halen. Halen AKP Cumhurbaşkanı gibi davranıyor. Son yargıdaki operasyonda, ben Sayın Cumhurbaşkanı'ndan bir tavır beklerdim. Sonuç itibariyle Cumhurbaşkanı, he-pimizi temsil eden bir makam. Herhangi bir aileye böyle bir boykot söz konusu değil. Tam tersine. Bugünkü bir gazetede de çıkmıştır. Sayın Emine Erdoğan'ın böyle bir protestosu var. Sayın Başbakan, kendisi de ifade etti: 'Ben, eşim ya da kızımla gidebilirim'. Belli ki Emine Hanım'ı ikna edememiştir."

CHP iktidarında taşeronluk sisteminin biteceğini kaydeden Tekin, "Siz sendikacılığı yok ederek demokrasiyi işletemezsiniz. İnşallah Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarıyla bu taşeronluk sistemi de bitecek ve sanayi dalının mutlaka ve mutlaka işgüvencesi olacak. İnsanların 'Acaba yarın batron beni ne yapacak, işe gidebilecek miyim' kaygısı mutlaka kalkacaktır. Bu, anayasal bir hak hâline getirilecektir. Bunun da en büyük teminatı Sayın Kılıçdaroğlu'dur. Kılıçdaroğlu, alanı çok iyi bilen bir insan." dedi.

Türk-İş Temsilcisi Muharrem Uslu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Türk-İş'in CHP Genel Başkan Yardımcısı tarafından ziyaret edilmesi, onurlandırılması, partinin emeğe olan bakış açısını yansıttığını başta ifade etmek istiyorum. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyor, hoşgeldiniz diyorum. Siyaseti düzeltmek, vatandaşın müracaat edebileceği kurum haline getirmek, zannedersem, hepimizin görevidir. Tabii, sendikacı olarak biz de siyasi süreci iyi takip ediyoruz. Zaten görevimiz de bu. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki genel başkan değişiminden sonra Türkiye'ye sunulan siyasi eylem ve söylem, bir memnuniyet ortaya çıkarmıştır” ifadelerini kullandı.

Haber: Kocatepe

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 20 Ekim 2010 15:44
Yandex.Metrica