CHP Kadın Kolları Şilili madenciler ile buluştu

Demokrasi Denetçileri Derneği'nin ülkemize davet ettiği ve Soma faciasının unutulmaması amacıyla "Şili'yi hatırla Soma'yı unutma" sloganıyla düzenlendiği çalışmalar kapsamında Türkiye'ye gelen Şili'li madenciler ile Ankara'da buluştuk.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Şilili madenciler Rodrigo Reveco, Luis Urzula, dernek yöneticileri Mehmet Özkaya, Mümtaz Ayça ve Soma'dan gelen madencilerimizle TBMM'de CHP Grup toplantısına katıldıktan sonra CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

2010 yılında Şili'de meydana gelen maden kazasında 69 gün sonra toprak altından kurtarılan madenci Luis Ursua ile ayrıca yapılan görüşmede Şilili kadınların çalışmaları ve deneyimleri paylaşıldı. Dokuzcan görüşme sonrası yaptığı açıklamada "kadınların dünyanın her yerinde aynı haklar için  mücadele ettiğini bir kez daha gördüklerini ve  kadın dayanışmasının ve örgütlenmesinin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Kadınlar evlatlarının, eşlerinin, kardeşlerinin ölmelerini istemiyorlar, barış ve huzur istiyorlar, Luis bunları Şili deneyimi ile ifade etti, bizde Soma'da yaptığımız çalışmaları anlattık. Emek en yüze değer, Emekçilerin hakları ile mücadeleye ve dayanışmaya devam ediyoruz" dedi.

    Çarşamba, 25 Haziran 2014 17:10

Bağlantılı Konular