"Çocuklarımıza ekmek almaya giderken ölmeyecekleri güzel yarınlar diliyorum"

"Bugün tüm çocukların bir araya geleceği, barış ve kardeşlik içinde kaynaşacağı bir gün olmalıyken, çocuklarımız, yoksulluk ve sömürü içinde yaşam savaşı vermekte, kurşunlara hedef olmakta, ekmek alamaya giderken ölüme yakalanmaktadır.

Türkiye'de çocuklar emek sömürüsü ve şiddet cenderesindedir.

Türkiye'de can veren her 20 işçiden birisi yoksulluktan dolayı çalışan çocuk işçilerdir. 2013 yılında en az 66, sadece son 4 ayda ise en az 8 çocuğumuz iş cinayeti kurbanı olmuştur.

23 Nisan 2014 itibariyle cezaevlerinde 1162'si tutuklu, 487'si hükümlü olmak üzere toplam 1.649 çocuk bulunmaktadır. Cezaevlerinde çocukların maruz kaldığı cinsel istismar, tecavüz ve işkence gibi insanlık suçları, tarafımızdan defalarca gündeme taşınmasına rağmen suçlulular cezasız kalmış, bu vahim olaylar son bulmamıştır.

Türkiye'de neredeyse her gün 7 çocuk kaybolmaktadır. Son 5 yılda kaybolan çocuk sayısı 27.000'i aşmış, Türkiye'de bir kayıp ççocuk ordusu yaratılmıştır. Fuhuşa ve dilenmeye zorlanan, organ ticaretine kurban edilen çocuklar için halen kapsamlı bir sosyal politika oluşturulmamış olması ise kabul edilemez.

Türkiye, çocuk evliliklerinde dünyada ilk 10'da yer almaktadır. Toplamın 181.000 olduğu tahmin edilse de çocuk gelinlere dair kesin bir istatistik bulunmamaktadır. Emniyet teşkilatının açıklamalarına gçre Türkiye'de her 3 evlilikten biri çocuk evliliğidir. Zorla evlendirilen çocukların yaşı 12'ye kadar düşmüştür.

Çocukların hayatlarının çalındığı bu tablo Türkiye'nin utanç kaynağı olmalıdır.

Umudumuz;
Çocukların çocukluğunu yaşayabildiği, hak sahibi, özgür ve onurlu bireyler olarak, eşit eğitim olanakları ile aydınlık yarınlarının teminatı olabileceği bayramlara bir an evvel kavuşmasıdır. Tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, tüm dünya çocuklarına barış içinde yaşayacakları, ekmek almaya giderken ölmeyecekleri güzel yarınlar diliyorum."


Gürsel Tekin
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve
İstanbul Milletvekili

    Çarşamba, 23 Nisan 2014 12:17
Yandex.Metrica