Gürsel Tekin'den Kadınlar Günü mesajı

Gürsel Tekin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

"Ekmek de Sizin Gül de!
"Dünya Kadınlar Günü" egemen söylemin dayattığı üzere kadınları hatırlama günü değil,
emekçi kadınların,
ekmeğini kazanırken ölen kadınların,
sosyal eşitsizliklere,
erkek şiddetine,
iktidarın ekonomik şiddetine,
tacizine ve tecavüzüne karşı mücadele eden kadınların dayanışma günüdür!
Türkiye'de kadın emeği, erkek emeğine oranla %60 daha az ücretlendirilmektedir. Son 12 yılda ücretsiz, sigortasız, karın tokluğuna çalıştırılan kadın sayısı %35 artmıştır.
Muhafazakârlık adı altında kadınların “iyiliği” için yapılan düzenlemeler ve söylemler kadınların cinsiyet ve sınıf bağlamındaki ezilmişliğini körüklemeye ve sermaye için ucuz iş gücü ordusu yaratmaya yöneliktir. Kadını birey olarak kabul etmeyen ve emeğini yok sayan bu zihniyet, kadına emek piyasasına ucuz işgücü olarak dönecek üç çocuk doğurma görevi biçmiştir.
2005 yılında Bursa'da; tekstil fabrikasında çalışan kadınların işten kaytarmamaları için atölyenin kapısı kilitlendiği için, çıkan yangından kaçamayarak 5 kadın işçinin hayatını kaybetmesi,
2009 yılında İstanbul'da, servis niyetine kullanılan bir yük taşıma aracında bulunan 8 kadın emekçinin, sele kapılan aracın üzerlerine kilitli olması sebebiyle kaçamayıp ölmesi, AKP zihniyetinin en acı sonuçlarındandır.
İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği Meclisi'nin de açıkladığı üzere, sadece 2013 yılında 103 kadın iş cinayeti kurbanı olmuştur.
Bu kabul edilemez sömürü düzenine,
kadın emeğinin ucuzlaştırılmasına,
yoksulluğa,
güvencesizliğe ve erkek egemen hale getirilmeye çalışılan topluma karşı mücadele eden kadınların ve kadın örgütlerin yanında koşulsuz yer almaya devam edeceğimden şüphe olmasın!"

    Cumartesi, 08 Mart 2014 09:40
Yandex.Metrica