Gürsel Tekin Kapalıçarşı esnafıyla birlikte

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İBB Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan ve Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu birlikte bugün dükkanlarını kapatmak zorunda kalan Kapalıçarşı esnafını ziyaret etti.

Tekin, iktidarın yanlış politikaları yüzünden ülkedeki herkesin zor durumda olduğunu savunarak, "Sadece Kapalıçarşı esnafı değil, herkes mağdur. Bakın FETÖ operasyonlarında bazı yaşananlar bizi rahatsız ediyor. Bu cemaatle mücadele eden tek siyasi parti bizdik. Suç kişiseldir. İnsanların eşlerinden, çocuklarından intikam alınmaz. Başbakan, 'muhalefet abartıyor' diyor. Abartılmıyor. Nokta yerler de gösterebiliriz. İntikam duygusu olmaz. Devlet intikam duygusu taşımaz." dedi.

Çok sayıda mağdur olan insan bulunduğunu iddia eden Tekin, "Çeşitli nedenlerle sendikalarına üye olduğu, bankalarına para yatırdığı için insanlara haksızlık yapılıyor. Bunun sorumlusu kim? Sorumlusu sizsiniz. Arsalar belediyeler, bakanlıklar tarafından bunlara tahsis edildi. Bunlara gücünüz yetmiyor. Çeşitli nedenlerle vatandaşın annesinden, babasından çocuğundan hesap soruyorsunuz. Gelin bu çete kimse sonuna kadar hesaplaşalım. CHP olarak sonuna kadar yanınızda oluruz ancak sakın bir kadına, çocuğa, mazluma zulmetmeyin. Karşınızda CHP'yi bulursunuz." diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerini ileten Tekin, 1,5 milyon esnafın kepenk kapattığını söyleyerek Ticaret ve Sanayi Odalarını "Daha ne zaman konuşacaksınız, binlerce dükkan kapanmışken, aldığınız aidatların hakkını ne zaman vereceksiniz" diyerek eleştirdi.

Esnafın vergi yükü altında kaldığını belirten Tekin, "Esnaflar yüzde 20 stopaj vergisi ödüyor. Elinizi vicdanınıza koyun" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'a seslenen Gürsel Tekin, "Siz de ticaretten gelen insanlarsınız. Buradaki vatandaş siftah yapmadan eve dönüyor yüzde 20 stopaj vergisini ödemek zorunda" diyerek stopaj bedelinin makul düzeye çekilmesi talebinde bulundu. Tekin sözlerini, "Kritik bir dönemden geçiyoruz. Elinizi sol vicdanınıza koyun. Eliniz hep cüzdanınızda olmasın. Buradaki insanımız ayakta durabilsin" şeklinde sürdürdü.

    Perşembe, 13 Ekim 2016 15:26
Yandex.Metrica