"650 Milyon Dolar gazete ve televizyonların alımı için topladı"

CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, İngiltere'nin başkenti Londra'da faaliyet gösteren Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin düzenlediği toplantıya katıldı.

İngiltere Parlamentosu'nda düzenlenen "Türkiye: Barış sürecinin bitişi; IŞİD saldırıları ve yeni anayasa" başlıklı toplantıda, Tekin ve Tanrıkulu, Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendirdiler.

Toplantıda konuşan Tekin, 7 Haziran seçimlerinden sonra kirli gazetelere el koyacağız açıklamasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Sadece şahsımla ilgil yapılmış 84 manşet var. Bunların bir tanesi gerçek çıksın ben siyaseti bırakacağım. En son manşette Alman istihbarat örgütü bana bilgi verirken görüntülenmişim. Ertesi gün bütün gazeteleri aldım. Sadece beş gazete beni manşette vermiş. Bu beş gazete kim? Hepsi hükümetin el koyduğu gazeteler. Binali Yıldırım'a sorun. Siz 650 milyon doları kimin için topladınız? Kızılay için mi?, hayır kurumları için mi yoksa mülteciler için mi topladınız? 650 milyon doları gazete ve televizyonların alımı için topladı. Ben bu gazetelere kirli demeyeceğim de ne diyeceğim. Söylediğim gazetelere tamamı iktidar tarafında el konulmuştur. TMS'ye devredilmiştir. TMS'nin yakın tarihimizde nasıl suç işlediğini bu gazetelerin patronlarının mülkiyetleri de dahil olmak üzere burada da söylüyorum. Sözümün arkasındayım. Bunların hepsinin televizyon kanalları var. Hangisi çağırıyorsa ekranlarına gelmek istiyorum. Kendi ekranlarında kendilerinin ne kadar kirliliğe bulaştıklarını bilgilerle, belgelerle açıklamazsam yine siyaseti bırakacağım. Bu öyle abartıldı ki basın ve medya özgürlüğüne karşıyız gibi. Basın ve medya özgürlüğü CHP iktidarında en rahat şekilde kendisini ifade edecektir. Lütfen Binali Yıldırım'a şu soruyu sorun. Sizi de takdir edeceğim. Sayın Yıldırım, 650 milyon doları topladınız, ne yaptınız? Ben söylediklerimin arkasındayım."  

"Kendi toprağımızda uçaklarımız uçamaz durumda"
Konuşmasında Suriye'deki savaş, mülteci krizinin çözümü ve Türkiye'nin tutumunu değerlendiren Gürsel Tekin, bu sorunun çözümünün BM, Avrupa, Batı ve insan hakları örgütlerinin bir araya gelmesiyle çözülebileceğini ve ABD ve Rusya'nın tavır koymazsa, Türkiye'nin müdahaleci olmasının kolay olmadığını dile getirerek "Türkiye şu anda zor durumda. Kendi topraklarında koalisyon ülkelerinin uçakları uçarken maalesef bizim uçaklarımız uçamaz durumda. Çok etkimiz yok şu anda" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 10 Şubat 2016 14:02
Yandex.Metrica