Gürsel Tekin İstanbul'da İl Gençlik Kollarının düzenlediği programa katıldı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiyenin 1 Kasımda yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde bir demokrasi sınavı vereceğini belirterek, Bu sınavda CHP olarak üstümüze düşen görevleri yapacağız dedi.

Tekin, CHP İstanbul İl Başkanlığında, İl Gençlik Kollarının seçim hazırlıkları kapsamında düzenlediği toplantıda, 7 Haziran seçimleri sonrası neden koalisyon hükümeti kurulamadığını anlattı.

Koalisyon çalışmalarına başladıklarında Türkiyenin temel sorunu olan 14 maddeyi kamuoyuyla paylaştıklarını ve birinci önceliklerinin parlamentodaki üç partinin bir araya gelip hükümet kurması olduğunu ifade eden Tekin, "Bu konuda her türlü yöntemi denedik. Ne yazık ki MHPnin tutumu bu talebimizi yerine getirmedi. Bu olmayınca elimizde AK Parti ile koalisyonun yapılması kaldı" diye konuştu.

Tekin, CHP ile AK Partinin neden koalisyon kuramadığına da değinerek, 1 Kasımda gerçekleştirilecek seçime ilişkin şunları söyledi:
"Önümüzde çok kritik bir seçim var. Elbette her seçim kendi içinde çok önemlidir. Bu seçimin önemi, geçmiş dönemlerde CHPyi acımasızca eleştiren bizim dışımızdaki üç siyasi partinin bugün üçüne de baktığımızda CHPyi bir can simiti olarak görmesidir. Bu, CHPnin bugüne kadar yürüttüğü politikaları ne kadar doğru zeminde götürdüğünün sonucudur. İlk kez parlementoda 4 siyasi parti var. 4 siyasi partiyle iletişim kurabilen tek siyasi parti CHPdir. HDP ile MHP ile AK Parti ile görüşebilen tek partiyiz. Belli ki bu önümüzdeki süreçte, bu gerilimler gittikçe biraz daha tırmanacak, öyle gözüküyor. Bu tırmanışta önümüzdeki dönemde de bu işin lokomotifi olacak tek parti CHPdir."

Tekin, CHPnin seçim bildirgesinin aslında Türkiyenin sorunlarına çözüm üreten, özenle hazırlanmış bir hükümet programı olduğunu dile getirdi.
Almanyada seçim barajının yüzde 5 olduğunu, bu nedenle yüzde 4,93 alan yani binde 7 ile kaybeden siyasi partinin seçim sonucuna itiraz etme gereği duymadığını aktaran Tekin, şunları kaydetti:
"Çünkü kendi sistemine, kendi devletine, kendi kurumlarına güvendiği için itiraz etmedi. Önümüzde bir seçim var. Bu seçimin sonuçlarında hangi siyasi parti ne alırsa alsın ama asla tartışmadan kurtulamayacağız. Türkiye bir sınav verecek, demokrasi sınavı vereceğiz ve bu sınavda CHP olarak üstümüze düşen görevleri yapacağız. Sandıklara sahip çıkacağız. Bizim dışımızda sivil toplum örgütlerinin de sandıklara sahip çıkma konusunda çalışması var. Birleşmiş Milletler ilk kez belki bu kadar çok sayıda müfettiş ya da yönetici gönderecek. Umut ederim ki tartışmasız, kedilerin girmediği trafoların patlamadığı bir seçimi hep beraber yaşayacağız."

    Pazar, 04 Ekim 2015 12:54
Yandex.Metrica