"Şehitlerimizi, ölülerimizi siyasete malzeme etmeyin"

"Çanakkale'yi CHP yönetiyor turist ömer gibi buraya gelenler istismara son versinler" diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP'li bir heyetle  Çanakkale'den Gelibolu Yarımadası'na geçti ve Şehitler Abidesi'ni ziyaret etti.

Gürsel Tekin gazetecilerin sorularını yanıtlarken AKP'ye seslendi ve şunları söyledi;

"Şuna çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum; Hayatın her alanını, bütün değerlerimizi, inançlarımızı siyasette kullandılar, malzeme ettiler,  ama hiç olmazsa şehitlerimizi, ölülerimizi siyasete malzeme etmesinler.

Bakın, CHP'nin projeleri var, konuşuluyor. Sayın Davutoğlu, sanki 'savaş varmış' gibi önümüzdeki süreçte savaş malzemelerinin nasıl üretileceğini söylemiş. Farklı siyasi partiler başka şeyleri söyleyebilir. Bizim birbirimize söyleyebileceğimiz çok şeylerimiz var ama unutmamalıyız ki ortak değerlerimiz var. Bugün baktığımızda sadece bizim coğrafyamızdan değil, içinde Ortadoğu coğrafyası dahil olmak üzere herkesin kanının olduğu ve bizim varlık sebebimiz olan bir yerde siyasetin yapılması, başta şehitlere hakarettir, insanlığa hakarettir. Bunu muaf tutmamız lazım. Burada siyaset yapılmaz. Siyasetin alanı burası olabilir mi? Ne yazık, üzülerek söylüyorum; Camiler, inançlar, aklınıza gelebilecek bütün değerlerimiz siyaset malzemesi oldu. Buna izin vermeyeceğiz, ölülerimizi, şehitlerimizi siyaset malzemesi haline getirmeyeceğiz.

Anadolu coğrafyasının ortak değeri olan bir yerde devlet bir etkinlik yapıyorsa, siyasi partilerin davet edilmemesi büyük bir ayıptır. Burayı CHP yönetiyor. Bunun öğrenilmesi lazım. Siz 'Turist Ömer' gibi 100 yılda bir gelmişsiniz. Ayıptır, yapmayın"

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 30 Nisan 2015 16:40
Yandex.Metrica