1.Siyaset Arenasında Kadın Konferansı gerçekleşti

Akademisyen ve siyasetçi Nilden Postalcı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri ve Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği Başkanı Gürsel Tekin'in ev sahipliğinde düzenlenen 1. Siyaset Arenasında Kadın Konferansı İstanbul'da gerçekleşti.

Kadın ve siyaset, seçmen olarak kadın, örgütlenme, lobi, Türk siyasetinde kadının yeri, kadın ve örgütlenme modelleri, dünya siyasetinde kadının konumu gibi konuların işlendiği konferansa sivil toplum örgütleri, kadın partileri temsilcileri ve iş dünyasından isimler katıldı.

Hillary Clinton'un dünürü eğitim modellerini anlattı
Konferansa konuşmacı olarak katılan Hillary Clinton'ın dünürü, Amerikalı Demokrat Parti'li kadın siyasetçi ve aktivist Marjorie Margolies Kadın ve Politika-Global Bakış konulu sunumu yaptı. Bir diğer önemli konuşmacı Womens Campaign International dünya direktörü Cathleen Zucharis, "Kadının Politikaya Katılımı" konusunda dünyadaki eğitim modeli örneklerini anlattı. Marjorie Margolies yapmış olduğu konuşmada dünyada sadece 9 kadın başkan olduğunu ve kadının siyasetin oyun alanına girmesi gerektiğini söyledi.

Kadınlar baskıya rağmen politika yapmak istiyor
Bir çok ülkede kadınların aktif siyasete katılması ile ilgili eğitimler veren Cathleen Zucharis ise özellikle Ortadoğu ve Afrika’da kadınların, uygulanan toplumsal baskılara karşın siyasete çok ilgi gösterdiklerinin altını çizdi.

CHP Milletvekili ve sosyolog Prof.Dr. Binnaz Toprak, Siyaset İletişim Uzmanı ve Öykü Ajans'tan Niyal Akmanalp yanında Ka-Der Başkanı Gönül Karahanoğlu, İs.Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı, Kadın Hakları Aktivisti Av. Nazan Moroğlu, günümüz kadın hareketinin önemli isimlerinden, akademisyen, sosyolog Prof.Dr. Nükhet Sirman ve Prof.Dr. Şengül Hablemitoğlu, Türk medyasının bilinen isimleri Çiğdem Anad, Yazgülü Aldoğan ve Ahu Özyurt konuşmacılar arasında yer aldı. Ayrıca CHP Milletvekili Umut Oran ve Turgut Dibek de konferansa katılan isimler oldu.

"Türkiye'de kadın olmak zor, taşın altına elimizi koymamız gerekiyor"
Konferansın ev sahiplerinden Nilden Postalcı birincisi gerçekleşen Siyaset Arenasında Kadın Konferansı ile ilgili olarak "Ekonomik veya sosyal, hangi sınıfa ait olursak olalım Türkiye’de kadın olmak bir çok mücadeleyi beraberinde getiriyor. Okul öncesi başta olmak üzere çeşitli politikalarla kadının iş yaşamından hızla uzaklaştırılıp evlere kapandığı, toplumsal gelişime katkı sunmamasına özen gösterildiği bir ülkede yaşıyoruz. Bir şeylerden beslenmeliyiz. Çoğulcu, katılımcı demokrasilerin en önemli adımının kadının aktif hayatta var olmasından geçtiğini göz önünde bulundurarak, siyasette kadın temsilinin Türkiye açısından aşılması gereken sorunları, yanı sıra dünya siyasetinde kadının aktif siyasette yer almasının geçirdiği aşamalar bu konferansın ana konusunu oluşturmaktır. Bu yıl ilkini organize ettiğimiz ve bizim için çok değerli olan bu konferansı önümüzdeki yıllarda da, tüm kadınlar için faydalı isimlerle birlikte gerçekleştirmeye devam edeceğiz." dedi.

    Pazar, 16 Kasım 2014 14:22
Yandex.Metrica