Gürsel Tekin, Cumhuriyet Evleri'nin kutlamasına katıldı

Cumhuriyet Evleri, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in de hazır bulunduğu Cumhuriyet'in 91. yılını konserlerle kutladı.

Gürsel Tekin, "Cumhuriyet öyle bir fazilet ki, bir kasabada, bir köyde bir çocuk yetişip başbakan olabiliyor. Bir başka bölgede Kayseri'de bir demircinin çocuğu cumhurbaşkanı olabiliyor. Dersimli bir gencecik çocuk, bir memur çocuğu CHP gibi bir partinin genel başkanı olabiliyor. İşte Cumhuriyet bu" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cumhuriyet Evleri'nin, Cumhuriyet'in kuruluşunun 91. yılı nedeniyle organize ettiği konseri Mustafa Kemal Kültür Merkezi Attila İlhan Sahnesi'nde izledi, Cumhuriyeti kutladı

CHP Genel Sekreteri Tekin konserde yaptığı konuşmada, kendisinin il başkanlığı döneminde kurulan Cumhuriyet Evleri'nin kuruluşunda özellikle kadınların önemli rol oynadığını dile getirdi.

Derneğin ilk olarak ismini "Cumhuriyet Halk Evleri" olarak belirlediklerini ancak başka bir sivil toplum kuruluşunun isim konusunda tepki göstermesi üzerine isimlerini "Cumhuriyet Evleri" olarak değiştirdiklerini söyleyen Tekin, "İlk kuruluş yerimiz Kağıthane'ydi. AKP'nin de yoğun olduğu bu yerde bu defa devletin baskısıyla karşı karşıya kaldık. Dernekler Masası çağırıyor, Valilik ile diyaloğa giriyoruz… Neymiş? Kaçak eğitim veriyormuşuz. Ülkenin dört bir tarafında cemaatler, gruplar neredeyse ağ gibi bunları yapınca devletin kurumlarının hiçbirisi ilgili değil, CHP olunca "Burada kaçak eğitim veriliyor" diye hakkımızda soruşturma açtılar" ifadelerini kullandı.

Tekin, zorluklar nedeniyle derneğin şu ana kadar 10 şubeye ulaşabildiğini ancak şubelerin bulunduğu bölgelerde Cumhuriyet'in değerlerinin aktarılması bakımından etkisinin büyük olduğunu ve bulundukları bölgenin insanlarına önemli hizmetler yaptıklarını söyledi.

Cumhuriyet'in değerlerine herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Tekin, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugünkü iktidar, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere özellikle siyasal süreçte Cumhuriyet'in değerleriyle direkt hesaplaşmamış olsa da endirekt sürekli olarak hesaplaşır vaziyete gelmişlerdir. Görüldüğü gibi de patır patır bu kurumlarla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Şunu hepsinin bilmesi lazım, özellikle de Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın bilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi şudur: Cumhuriyet var da siz başbakan oldunuz, cumhurbaşkanı oldunuz. Bu Cumhuriyet ve Cumhuriyet değerleri olmasaydı, Sayın Cumhurbaşkanı Rize'de köyünde, Sayın Davutoğlu Konya'da kendi kasabasında başka işlerle meşgul olurdu. Cumhuriyet öyle bir fazilet ki, bir kasabada, bir köyde bir çocuk yetişip başbakan olabiliyor. Bir başka bölgede Kayseri'de bir demircinin çocuğu cumhurbaşkanı olabiliyor. Dersimli bir gencecik çocuk, bir memur çocuğu CHP gibi bir partinin genel başkanı olabiliyor. İşte Cumhuriyet bu."

Sanatçı Mehmet Erdem'in konser verdiği gecede, sanatçılar Semiha Yankı ve İskender Doğan da sahneye çıkarak etkinliğe katıldı.

    Pazartesi, 27 Ekim 2014 13:48
Yandex.Metrica