CHP'li gençler kentsel dönüşüm mağdurlarına sahip çıktı

"Yozlaşmaya Karşı Kurtuluş Çalıştayı"nda CHP Gençlik Kolları "Rantına Değil Halkına Sahip Çık, Tüm Yoksul Mahallelerimizi Birlikte Savunalım" çağrısı yaptı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in de bir konuşma yaptığı Çalıştayda, Tarlabaşı, Okmeydanı ve Gülsuyu Kent Mağdurları sorunlarını dile getirdi.

Hasan Ferit Gedik'in annesinin videolu mesaj gönderirken dedesi Mustafa Meray çalıştay kürsüsünden bir konuşma yaparak CHPli gençlerin verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

Gürsel Tekin İstanbul'da Yaşanan Talanı Haritalarla Anlattı
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin çalıştayda yaptığı konuşmada AKP Hükümetleri tarafından istanbulun sistemli biçimde talan edildiğini, yeni rant alanları yaratmak adına kentin dokusunun bozulduğunu belirtip; "Arkadaşlar bu talan Cumhuriyet tarihimiz boyunca yaşanmamış bir boyuta gelmiş, insnaların yaşam hakkını ihlal eden, ölümlere, sürgünlere dönüşmüştür. İnsanlar doğup büyüdükleri topraklardan atılmakta, rant ve kar uğruna şehrin en güzide noktaları yıkılıp dağıtılmaktadır.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak gerek mecliste gerekse İstanbul'un belediye mesliclerinde AKP’nin bu talancı anlayışına karşı direniyoruz."
dedi. Tekin, İstanbul şehir planında belirledikleri rant noktalarında, Hükümetin ve Büyükşehirin hukuksuz uygulamalarını iki ayrı harita üzerinde gösterdi.

Gençlik Koları Genel Başkanı Yıldız; "Çalıştaylara devam edeceğiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Çalıştaya CHPli gençler, kentsel dönüşüm mağdurları ve sivil toplum örgütleri katıldı. Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnan Yıldız Çalıştayın açılış konuşmasını yaparken CHP'nin çalıştaylar geleneğinin bir parçası olarak düzenlenen toplantıya katılımı nedeniyle istanbullulara teşekkür etti. Yıldız; "Tarihsel birikimizden gelen ve bizi biz yapan, emekçinin işçinin memurun haklarını korumayı ve hukuklarını savunmayı öğrenmemizi sağlayan çalıştaylar dönemini yeniden açmış bulunuyoruz. Hepimizin bu şanlı yürüyüşümüze hoşgeldiniz. Geçtiğimiz hafta Muğla'daydık. İşçi kardeşlerimizle emeğin hakkını, sermayaye karşı mücadelemizi ve kapitalizme boyun eğmeyen insan onurunu konuştuk, tartıştık, çözüm önerileri ürettik. Maraton gibi düşünülmesi gereken bu çalıştaylar sürecinin ilk etabını tamamladık şimdi ikincisi icin buradayız. Hoşgeldiniz istanbulun güzel insanları, hosgeldiniz yeditepenin hakkı çiğnense de bir karış toprağını hırsıza uğursuza vermemek için direnen
onurlu halkı. Hoşgeldiniz halkı için göğsünü siper eden benim canım gençlik örgütüm"
diye konuştu.

İnanç Yıldız, AKP İktidarı döneminde özellikle İstanbul’un yoğun biçimde talan edildiğini vurgulayarak, devasa rantın gerisinde büyük dramlar yaşandığına dikkati çekti.

Yıldız; "Bu baskı ve zulüm düzenine karşı bugün misafir etmekten şeref duyduğumuz mahalle sakinleri yaşamları uğruna haklarını savunmak için yıllardır mücadele etmekteler. Onların günleri, ayları yılları aşan mücadelesi sayesindedir ki Türkiye halkı hakkını korumanın ne demek olduğunu hatırlamıştır. İşte Gezi direnişini buradaki onurlu insanların açtığı yoldan gelen biz gençlerin sayesinde bu coğrafya tarihine geçmiştir. Öyle bir Haziran yaşamıştık ki direnmenin ne demek olduğunu kimimiz öğrendi kimimiz hatırladı ama en önemlisi bir diktatörün dizlerini titretmenin ne kadar gururlu hamle olduğunu kanıtlandı." dedi.

Genel Sekreter Gürsel Tekin ile birlikte Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü, Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanı Recep Karakoç'un sunum yaptığı çalıştayda divan başkanlığını Tarlabaşı, Okmeydanı ve Gülsuyu Kent Mağdurları yaptı.

Kentsel Dönüşü Mağdurlarının Sorunlarını ele alan Istanbul Çalıştayı Gülsuyu Mahallesinde çetelerin kurbanı olan genç Hasan Ferit Gedik'in anısına adandı. Çalıştayın başlangıcında Hasan Ferit Gedik'in Gülsuyundaki rant arayaışlarına dikkat çektiği bir tv röportajı ile annesi Nuray Gedik’in videolu mesajı gösterildi.

Çalıştaya destek vermek zere elinde Hasan Ferit Gedik'in fotoğrafıyla gelen Dedesi Mustafa Meray bir konuşma yaparak Hasan Ferit'in iddia edildiği gibi uyuşturucu çeteleri tarafından değil profosyonelce kentin yağmalanmasına karşı direniş çalışmalarına katıldığı için profosyonelce seçilip katledildiğini anlattı. Meray CHPli gençlere de teşekkür ederek Gedik’in mücadelesinin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleşen çalıştayın sonunda bir de sonuç bildirgesi açıklandı.

Kent Mağdurları Kurultrayı Sonuç Deklerasyonu
Kent Mağdurları olarak düzenlediğimiz "yozlaşmaya karşı kurtuluş" başlıklı kurultay'ımızı tamamlamış bulunuyoruz. Kurultayımıza katılma davetimizi geri çevirmeyerek buraya gelen ve değerli fikirleri ile kurultayımızı zenginleştiren sanatçı-aydın Levent Üzümcüye, Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'na, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'e, Şehir Plancaları Oda Başkanı Tayfun Kahraman'a, Tarlabaşı, Gülsuyu ve Okmeydanı halklarına teşekkür ederiz.

"Yozlaşmaya Karşı Kurtuluş" şiarı ile yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz bu kurultayın kent mağdurlarının kurtuluş mücadelesine katkı sağladığı düşüncesindeyiz. Bu düşünceyle yola çıkan kurultayımız;

1- Devlet yoksul mahallelerimizi hedef alarak buralardaki kent muhalefetini bastırmak istemektedir. Bu mahallelerimizdeki halklar bir yandan devletin kolluk kuvvetleriyle mücadele ederken diğer yandan sokak muhalefetini örgütlemeye çalışarak kendi geleceklerini savunmaktadırlar.

2- İmar planlarında tadilat yapılarak, kat alanlarının yükseltilmesi, bina yüksekliklerinin serbestleştirilmesi,yeni iş alanları açılması, yeni avm lerin yaratılması gibi imar rantına alan açacak oyunların oynanması,toplum yerine bireyi önceleyen paylaşımdan yana olunması yeni bir patron sınıf oluşturmaktadır.

3- Kentsel dönüşüm kapitalist sistemden bağımsız bir olgu değildir. Sınıfsal bir niteliği vardır. Kavramın sınıfsal nitelikten bağımsız tartışılması asıl amacın dışında bir anlamın çıkmasına neden olur.Sistem sadece tüketimi örgütlemekte ve tüm dünyada yağma ve talan politikalarını sürdürülebilir kılmayı amaçlamaktadır.

4- Kentsel dönüşüm projelerinde nihai hedef rant artışı değil, yaşam düzeyinin yükseltilmesi ve iş kazalarının önlenmesi olmalıdır. Ayrıcalıklı imar hakkının sağlanarak yapılan hırsızlıkların önüne geçilmelidir. Bununla beraber projelere denetim mekanizması disiplinle uygulanmalı rant artışları kamuya aktarılmalıdır.

5- Kentsel dönüşüm projelerinde konu olan yapılar ve alanlar, tarihsel ve kültürel birikimimizi ortadan kaldıracak sonuçları doğurmamalıdır. Bunun yerine bu zenginlikleri koruma, güçlendirme, yenileme gibi seçeneklerin tercih edilmesi tartışılmalı ve pratiğe dökülmelidir.

6- Yapılacak olan yenileme ve dönüşüm süreçlerinde hesap verebilirlik ilkesine uygun olmalı, karar alma süreçleri kolektif bir yöntemle herkesle paylaşılmalı ve toplumun tüm kesimlerinin sürece dahil edilmesi amaçlanmalıdır.

7- Kentsel dönüşüm projesine konu olan yurttaşlar sosyal ayrışma ve toplumsal kırılmaya maruz kalmamalıdırlar. Yine bununla beraber barınma hakkı ilkeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

8- Projelere sosyal devlet ilkesinin bir gerekliliği olan ve adil bir bölüşümü sağlayacak olan kamu aktarımı yapılmalıdır. Topluma konut edinme hakkı tanınmalı ve bu da ödeme gücü ilkesine göre regüle edilmelidir.

9- Yapılacak olan projede mağdur olan yurttaşlara önceki konutundan daha küçük veya niteliksiz konutlar sağlanmamalı ve toplumun sınıfsal maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır.

10- Kentsel dönüşüm projeleri kamucu ve toplumcu bir anlayışı önceleyen bir sonuç vermelidir. Projeler rasyonel,kolektif,halkçı;kültürel ve sanatsal zenginliklere bağlı,eğitim ve sağlığı önceleyen tüm bunların bir sonucu olarak insana değer veren bir nitelikte olmalıdır.

 

Haberin videosuna ve fotoğraf galerisine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Gürsel Tekin Yozlaşmaya Karşı Kurtuluş Çalıştayı'na katıldı

Gürsel Tekin, Yozlaşmaya Karşı Kurtuluş Çalıştayı'nda

    Pazar, 19 Ekim 2014 19:59
Yandex.Metrica