"Twitter'a tahammül edemeyen bir iktidarın ivedilikle istifa etmesi gerekiyor"

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Sancaktepe belediye başkan adayı Özgen Nama ile birlikte esnaf ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından Sancaktepe Seçim Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere açıklamada bulunan Tekin, bugün 21 Mart Nevruz Bayramı olduğunu hatırlatarak, "Nevruz bütün dünyada özgürlüğün ve barışın sembolü oldu. Geçmiş yıllarda Nevruzlarda çok acılar çektik. Nihayet, çok şükür bugün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her alanda Nevruz bayramı kutlanıyor. Barış ve özgürlük içinde bütün dünyadaki yurttaşlarımızın Nevruz bayramını kutluyorum" dedi.


Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli
Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli konulmasını eleştiren Gürsel Tekin, "Gün yok ki bir yasakla karşı karşıya kalmayalım. Bugüne kadar sıraladığımızda yüzlerce yasakla karşı karşıya kaldığımızı göreceksiniz. Gece yarısı kanun teklifleriyle, gece yarısı tayinleri, gece yarısı sürgünlerini kamuoyunun çoğu görmedi. Niye bunlar oluyor? Yani kaldı ki bir iktidar 2001 yılında kendi programını tanıtırken çok iddialı bir proje ile çıkmıştı."Yasaksız Türkiye yaratacağım" demişlerdi. Yasaksız bir Türkiye yaratacağım diyenler, şimdi bir kuştan niye korkarlar acaba?"

"Bugün yasaklamış olduğunuz Twitter'in dünyada yasaklanamayacağını herkesin çok iyi bilmesi gerekir" diyen Gürsel Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kimine göre kumpas, kimine göre tuzak, kimine göre eklemeler ama vicdana göre, devletin vicdanına göre, bütün bu bilgilerin, belgelerin ortada olduğu bir dönemde bu yasağın gelmesi çok doğaldır. Bu yasak sadece Twitter'i yasaklamakla kalmayacak. Önümüzdeki günlerde daha ilginç uygulamalarla Türkiye karşı karşıya kalacaktır. Seçime kalmış on gün. Süreye baktığımızda iktidarın patlayan lağımdan dolayı getirmiş olduğu yasaklar yetmedi. Şimdi teknolojiye yasak getiriyor. 2005 yılında Başbakan'ın  e-devlete geçiyoruz uygulamasını dinlerseniz şaşkınlıkla dinleyeceksiniz. Biz elektronik devlet olduk demişti. Şimdi elektronik devlet olduk. Hatta küresel ülke olduk. Altı ya da sekiz ay önce sadece Türkiye'yi değil, Türkiye'den dünyayı yöneteceklerini ifade edenler, bugün Irak gibi Kuzey Kore gibi içine sığınan yasakçı bir anlayışla karşı karşıyayız. Neyi yasaklarsa yasaklasınlar ama unutmasınlar ki CHP var. CHP'ye ne yapacaksınız? Hadi kuşu yasakladınız, Sayın Kılıçdaroğlu'na ne yapacaksınız?"

Elindeki dosyayı basın mensuplarına gösteren Gürsel Tekin, "Bu dosyalara ne yapacaksınız? Şu dosyaya baktığınızda, bu dosya çok açık ve net… Sizler ne kadar Parlamento'da bunu kamuoyunun önüne açmamış olsanız da kamuoyunun vicdanında bunların çok somut olduğunu görebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Bu yasakçı anlayışla ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın nasıl bir nasıl bir cümle kullanacağını beklediğini belirten Gürsel Tekin, "Benim gördüğüm, AKP'de az da olsa vicdanlı davranan bir insandır. Bu kirliliklerin içinde işi olmayan bir insandır. Fakat doğrusu AKP'den bu yasakla ilgili verilmiş bir cevap şu ana kadar yok. Neyi yasaklarsanız onu cazip hale getirirsiniz. Doğal olarak uluslararası arenada Türkiye konuşuluyor. Amerikasından, Asyasında, Avrupasına kadar bu rezalet konuşuluyor. Türkiye bunu hak etmemeli diye düşünüyorum. Sadece pisliklerinizi kapatacaksınız diye Türkiye'yi uluslararası arenada bu hale nasıl sokabilirsiniz? Hangi hakkınız var? Hani siz küresel oyuncuydunuz? Türkiye'yi küresel oyuncak haline getirdiniz. Twitter'a tahammül edemeyen bir iktidarın ivedilikle istifa etmesi gerekiyor. Türkiye'ye daha fazla zarar vermemek için, istikrarın bozulmaması için ivedilikle iktidarın istifasını bekliyoruz"

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 21 Mart 2014 15:40
Yandex.Metrica