Gürsel Tekin'den AKP'ye çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Aykurt Nuhoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Boyner'i boykot çağrısına tepki göstermek amacıyla Erenköy'deki Beymen mağazasından alışveriş yaptılar.


Alışverişin ardından açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, AKP'lilere, "Pişmanlık Yasası'ndan yararlanın ve gelin suçlarınızı itiraf edin. CHP olarak biz de size kolaylık sağlayacağız. Türkiye'yi yolsuzluk utancından kurtaralım'' diye çağrıda bulundu.

Gürsel Tekin,"Başbakan'ın dün bir iş adamını tehdit edip hedef göstererek boykot çağrısında bulunduğu için bizim de, burada tepki göstererek bir basın açıklaması yapmak istedik. Berkin Elvan'ın ölümüne bütün dünya ayağa kalkarken, duyarlı bir işadamı son derece vicdanlı bir açıklama yaparak, 'Ölünün arkasından müzik çalınmaz', talimatı verdiği için kendisi hedef haline geldi. Biz Sayın Boyner'in, Sezen Aksu'nun birçok sanatçının yalnız olmadığını iş dünyasında hiçbir kimsenin yalnız olmadığını ifade etmek için buradayız" dedi.

"Başbakan'ın açıklamasını şiddetle kınıyorum"
"Hangi siyasal düşüncede olursa olsun bunu Ülker grubuna yapsa, Ülker grubu için de aynı eylemi yaparız" diyen Gürsel Tekin, "Biz CHP olarak inşallah bizim iktidarımızda, Türkiye'deki bütün iş dünyası ve farklı siyasal düşüncede olan insanlar gazeteciler, gazete patronları tehdit edilmeyecek. Tam tersine kendilerini özgürce ifade edebileceği imkanları ve olanakları tanıyacağız. Bunu kabul etmek mümkün olabilir mi? Son derece insani bir açıklamadan dolayı, bir ülkenin Başbakan'ın bu açıklamasını şiddetle kınıyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin Okmeydanı'nda saldırı olayıyla ilgili sorusuna ilişkin Gürsel Tekin, "Elbette Sayın Genel Başkanımız Berkin'in ölümünden sonra, bir açıklama yapmıştı. Her an Türkiye'nin her yerinde provokasyonlar yaratılabilir. Doğrusu hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Umut ediyoruz ki, bundan sonra acı şeyler yaşanmaz. Sadece iktidar yetkilileri çocuklarını himaye edecek diye, 76 milyon yurttaşımızın çocuklarını mağdur etmekten vazgeçsinler. Çok tehlikeli bir oyunun içindeler. Altını çizerek söylüyorum, gelin Pişmanlık Yasası'ndan mı faydalanacaksınız, ne yapılacaksa yapılsın, ama Türkiye'yi bir kaosa sürüklemeyin ve Türkiye'nin istikrarını bozmayın. Burada yapılması gereken ne varsa, başta Cumhurbaşkanı, Sayın Cemil Çiçek, herkes aracı olacak, bu kaos ortamından Türkiye'yi çıkarmamız lazım" ifadelerini kullandı.

"Ancak eşkıyalık sisteminde olur"
Bir gazetecinin "İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın dün internette yer alan ses kaydında Savcı Zekeriya Öz'ün gözaltına alınmasıyla ilgili talimat verdiği belirtiliyor. Hukuk devletinde bu mümkün müdür?" şeklinde soruya ilişkin Gürsel Tekin, şunları söyledi:

"Elbette ki mümkün değil. Bu eşkıyalık sisteminde olur. Böyle birşey olur mu? Hukuk sisteminde onu tutukla bunu tutukla. Savcının gönderdiği yazıyı yırtıp atıp çöpe at. Bunlar herhangi bir hukuk sistemi ve demokratik bir ülkede kabul edilebilecek bir anlayış değildir. Bu ancak eşkıyalık ve otoriter sistemlerde olur. Belki İçişleri Bakanı hala kendisini o hal döneminden kurtarabilmiş değildir. Uygulamalara baktığımızda geçmiş dönemdeki uygulamaların tamamı, belki Sayın Ala, uzun süre olağanüstü hal döneminde görev yaptığı için, hiç hukuk zemininde görev yapmış değildir. Telefonla şunu al, bunu ver. Hukuku rafa kaldıran bir anlayış içindeler. Tabii ki Türkiye'de demokrasilerin vazgeçilmez temel şeyleri, yasama, yürütme ve yargıdır. Bir ülkede yasama ile yargı rafa kaldırılmışsa, o ülkede her zaman kaos ortamı yaratılabilir. Türkiye onu yaşıyor. Bu nedenle çağrı yaptım. Pişmanlık Yasasından mı faydalanılacak, ne yapılacaksa yapılsın, ülkeyi bu kaos içinden çıkaralım" diye konuştu.

Mağazadan kravat alan Gürsel Tekin daha sonra caddede yürüyerek çevredeki esnaf ve vatandaşlarla selamlaştı.

    Cuma, 14 Mart 2014 14:13
Yandex.Metrica