"Devletin vicdanı harekete geçti!"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Bilecik'te seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Gürsel Tekin, seçim irtibat bürosuna kadar vatandaşlarla birlikte yürüdü. Burada bir konuşma yapan Gürsel Tekin, Türk siyasetinin kirlendiğini ve 17 Aralık operasyonuyla ortaya çkan yolsuzluğun daha önce görülmemiş büyüklükte olduğunu dile getirdi.

Gürsel Tekin devletin vicdanının harekete geçtiğini söyleyerek, "Organize yolsuzluğun adı paralel devlet oldu, organize usulsüzlüğün hırsızlığın adı tuzak oldu, elinizi vicdanınıza koyun geçen dönem AKP'ye oy veren bütün yurttaşlarıma sesleniyorum ya bu hırsızları tercih edeceksiniz, çocuklarınızın alın terinizi çalan insanları tercih edeceksiniz, yada bu ülkede onurla, şerefle mücadele etmiş CHP kadrolarını tercih edeceksiniz. Bu seçim sadece klasik bir belediye başkanı seçimi değil, sadece Sayın Sungur Turan'ı seçmeyeceksiniz, Türkiye'nin geleceğini tayin edeceksiniz, çocuklarınızın geleceğini tayin deceksiniz." dedi.

İnternet Yasası hakkında da değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Ne telaştır ki, ne aceleydi ki internet yasasını çıkarıyorsunuz. Bir an düşünün ne oldu 15 yıldır bu internet yasası sizi rahatsız etmiyordu da 15 gün içerisinde nedir bu rahatsızlık, bu ne telaş. Niye yüreğiniz yetmedi savcıya çağrı yapıp hodri meydan alın çocuklarımızı ne soracaksanız sorun deme cesaretini gösteremediniz. Gösteremezsiniz. Ne yapalım kumpas kuralım, savcıyı görevden alalım, polisleri dağıtalım, yasayla şunu kısıtlayalım bunları yapma imkanınız yok. Sayın Başbakan siz hangi yasakları getirirseniz getirin önümüzdeki günlerde yapmış olduğunuz kirliliklerin hiçbirini kapatma imkanınız olmayacak. Nereyi kapatacaksınız Türkiye’yi dünyayı nasıl kapatacaksınız. Dünyaya gücünüz yeter mi? Siz değil miydiniz daha 10 yıl önce bu tapeleri, bu dinlemeleri delil olarak kabul eden?

Şimdi ne oldu ucu çocuklarınıza dokununca bu paralel devlet oldu. Buna asla inanmayın sadece ortada bir paralellik var organize yolsuzluk paralelliği var. Başka hiçbirşey yok. Bakanların çocuklarına baktığınızda, bakanların ailelerine baktığınızda Türkiye’nin nasıl soyulduğunu göreceksiniz. Sokağa çıkarak pişkin pişkin hiçbirşey olmamış gibi anlatıyor inanılır gibi değil. Sadece bizim tespitlerimiz değil, uluslararası kuruluşların tespitlerine göre son dönemlerdeki yolsuzluğun miktarı 100 milyar euro’nun üstünde. Emekli abim maaş almıyorsan oraya bakacaksın, çiftçi kardeşim eğer tarımda zarar ediyorsan oraya bakacaksın, ufak esnaf oraya bakacaksın, polis kardeşim sürgün ediliyorsan oraya bakacaksın.

Bütün bu fotoğrafları görmeden gidip onlara oy veriyorsanız vallahi artık buna söyleyecek birşeyim yok. Bir ülkede organize yolsuzlukla 100 milyar Euro tespit edilen, edilmeyen bir başka boyut olmuşsa o ülkede o ülkenin iktidarı bir  gün makamında oturamaz. İçinizde Almanya’da akrabası, yakını olanlar var mı? Allahınızı severseniz bu akşam Almanya’da oturan yakınlarınızı arayacaksınız. Diyeceksiniz ki 1.5 yıl önce Alman Cumhurbaşkanı neden istifa etti diye. Neden istifa etti Alman Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı döneminde değil, eyalet başkanı olduğu dönem 500 bin Euro yakın arkadaşından borç alıyor, bizimkiler gibi ayakkabı kutusuna koyup götürmüyor, bu son derece mütevazi gibi görünen bir olay. Bu olay duyuluyor o Cumhurbaşkanı, o altyazıları okuyan Başbakan'a sesleniyorum, o Cumurbaşkanı bir gazetenin genel yayın yönetmenini arıyor evet doğrudur ben 500 bin Euro borç aldım ama bunu haber yapmayın diyor.

Ama oradaki gazeteciler namuslu, şerefli, ahlaklı, yürekli sürmanşette ertesi gün. Cumhurbaşkanı beni aradı bunu haber yapmayın dedi ama ben haber yaptım dedi. Ve o Cumhurbaşkanı 24 saat içerisinde istifa etti. Sadece istifa etmedi Alman yargısının önüne çıktı hesap verdi. Siyasetçiler namuslu olur, siyasetçiler onurlu olur. Bütün demokrasilerde siyaset yapanların en önemli şeyleri onurlarıdır, en ufak şeyde yargıya hesap verirler. Bırakın yargıya hesap vermeyi yargıyı darmadağın ettiler. Ne yaparsanız yapın bu kirliliğin altında çökeceksiniz. Bilecik halkı bunun bilincinde. Türkiye’nin kaderini sizler değiştireceksiniz. Zaman zaman karşılaştığımız eleştiriler var. CHP daha sert muhalefet yapsın.

Bakın burada kameraman emekçi kardeşlerimiz var akşam bunları görebilir misiniz hayır, Meclis’te en şiddetli muhalefeti yapıyoruz, TRT devletin televizyonu kestiler, gazetelere sansür getirdiler hangi baskıyı kurarsan kur bu müdacelede CHP karşında olacaktır. Türkiye’nin kurucusu, Türkiye’nin sahibi tek kale CHP'dir. Buna senin gücün yetmez hangi yasakları getirirsen getir. Ajanslara haber geçiyor haberlerimizin yarısı sansür ediliyor. Neden sansür ediliyor zat-ı muhteremlere hırsız demişiz, iftiramı atıyoruz iftiraysa iftira deyin. Hadi eskiden muhalefet muhalefet olduğu için inanmıyordunuz, devletin bütün tapelerine bakın, devletin bütün bilgilerine bakın bu hırsızlıkları, bu yolsuzlukları çok net bir şekilde görebilirsiniz."
dedi.

    Pazar, 23 Şubat 2014 16:41
Yandex.Metrica