"Yalanlarınızı ispatlayacağım"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kentsel dönüşüm tehditi altındaki Başakşehir, Şahintepe'de halkıyla buluştu.

Gürsel Tekin, bazı gerçekleri anlatmak için yapılan toplantıya basının gelmemesinin çok manidar olduğunu ama kendilerinin buna rağmen bıkmadan usanmadan bazı gerçekleri halka anlatmak için çalışacaklarını söyledi.

Tekin, "Albayrak geldiğinde bütün kanallar, televizyonlar peşinden geliyor. Şimdi niye burada yoklar?” diye sordu.

Tekin konuşmasını söyle sürdürdü:
“Buradan, Başbakan'a ve Topbaş’a sesleniyorum. ‘Havza yapıyoruz,  kentsel dönüşüm gerçekleşitiriyoruz.’ diye kimseyi kandırmanıza müsaade etmeyeceğiz.

Ey Başbakan, Topbaş; gelin halkın önünde tartışalım.  Eğer sizlerin halkı nasıl kandırdığınızı, halkın alın terini nasıl çaldığınızı ispatlamazsam halkın önünde sizden özür dileyeceğim. “

 
“Boyama tapularla kandırılıyorsunuz”
Dağıtılan tapuların karşılığının olmadığını söyleyen Tekin sözlerini söyle sürdürdü:
“Size dağıtılan tapunun karşılığı yok. Sizleri boyama tapularla kandırıyorlar. Ama emin olun ki seçimden sonra o dağıtılan tapular hiçbir işe yaramayacak. Hiçbir hakkınız olmayacak. Dünyanın her tarafında sosyal devletin görevlerinden biri de depreme dayanıklı evler yapmaktır.  Dayanıklı, güvenceli evlerde oturmak her yurttaşın temel bir hakkıdır. Vergi mükellefi olan 76 milyon yurttaş eşit vergi veriyorsa devlet hizmetlerinden de eşit bir şekilde yararlanmalıdır.
Başbakan gecekondu oturmak şereftir diyor.  Peki şimdi nerede?

1994 yılında sizin gibi ev edinmiş Başbakan ev sorununu nasıl çözüldüyse açıklasın. Ve gelip sizin sorununuzu da aynı şekilde çözsün. 19 yıl önce gecekonduda oturan Başbakan nasıl oldu da şimdi tapu dağıtır duruma geldi.

Sorduğumuz soruların cevaplarını bekliyoruz Sayın Başbakan.  Kaçmayın. Bu halkın sorunlarını çözün.Yoksa buraları size dar ederiz.”

 
Başakşehir Şahintepe'de halka yaptığı konuşmada Tekin, “Şunu çok iyi bilmenizi isterim ki, Şahintepe halkının, Beyoğlu, Kasımpaşa ve Sulukule’de kentsel dönüşüm adı altında evlerinden yurtlarından sürülen yurttaşlarımız gibi sürülmelerine izin vermeyeceğiz. Aynı sürgünü burada yaptırtmayacağız."

Haber: Ülkede Haber

    Cumartesi, 27 Nisan 2013 19:52
Yandex.Metrica