Gürsel Tekin, İzmir’de hesap verebilen, temiz ve şeffaf siyaset istedi

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Karşıyaka Belediyesi Temizlik İşleri Hizmet Binası açılış töreninde öncelikle siyasi partiler ve seçim yasasının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa değişikliği konusuna da değinen Tekin, “Sayın Başbakan hiç itiraz yok. 48 maddenin altında CHP’nin imzası var. Sonuna kadar da sahip çıkacağız. Ondan önce yapmamız gereken temiz siyasetin önceliklerinden biri olan siyasi partiler yasasını değiştirelim, ekleyelim. Hodri meydan, önce gelin siyaseti şeffaflaştıralım, hesap verebilir, arınabilir bir siyaset haline getirelim.” dedi.

Yüzde 10 seçim barajının aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Tekin, “Sizin de ömrünüz az kaldı. Yapabilecekleriniz var. Gelin siyasi partiler yasasını değiştirelim. Yüzde 10 barajını kaldıralım. Millet kendi vekilini, kendi belediye başkanını kendisi seçsin. Unutmayın, yarın siz de ihtiyaç duyacaksınız.” dedi.

Görüşlerini açıklarken, AKP iktidarı ile müzakere sisteminin ortadan kalktığını belirten Tekin, şunları söyledi:
“Futbol takımında da oynayan isimleri, takımı sahada görürsünüz. 10 yılda AKP muhalefetle konuşabiliyor mu? Neden konuşmaz, hiç düşünmez misiniz? Geçmiş yıllara baktığımızda Sayın Erbakan, Sayın Demirel, Sayın Ecevit, Sayın Özal hemen hemen bütün siyasi parti liderleri ekranların karşısında herkes kendi projelerini anlatırlardı. Şimdi niye bu yok? Neden çıkmazlar? AKP’ye oy veren seçmen bunu merak etmez mi? Tayyip Bey’in, Sayın Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmamasını gerektirecek ne var?”

Yerel seçimlere de değinen Gürsel Tekin, Mart 2014′te yapılacak seçimlerin Türkiye’nin kaderini değiştirecek kadar önemli olduğunu vurguladı ve şöyle dedi:
“İddialı arkadaşlarınıza çelme atarsanız ihanet etmiş olursunuz. Her türlü nezaket süreci içinde çalışacaksınız. Bu dönemde bizim daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. CHP’nin bir sorumluluğu var. Türkiye’nin kurucu siyasi partisi olan CHP, 76 milyonun güvencesidir. Dolaştığınızda size oy vermeyenler de sizi eleştiriyor. Çünkü sizi bir güvence olarak görüyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bütün bu kötü gidişine dur diyecek siyasi parti, CHP’dir.”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise 9 yılda 500 milyon liralık yatırımla 300 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi  Temizlik İşleri Hizmet Binası’nın daha temiz bir Karşıyaka’nın merkezi olacağını belirten Durak, Karşıyakalıları daha mutlu görmenin görevleri olduğunu  ifade etti. Durak, Karşıyaka’da günde 310 ton evsel atık toplandığını kaydetti.

    Salı, 23 Temmuz 2013 12:49
Yandex.Metrica