Tekin, tehlilkeli seviyelere ulaşan hava kirliliğine ilişkin soru önergesi sundu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye'deki hava kirliliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 96.maddeleri gereğinde saygıyla talep ederim.  09.02.2018

Gürsel Tekin
İstanbul Milletvekili


Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye’de hava kirliliği ölçümü yapan tüm istasyonlardan alınan veriler ışığında hazırlanan raporlara göre, Türkiye’de hava kirliliğine neden olan partikül madde oranı, 81 ilin 50’sinde güvenilir limitlerin çok üzerinde çıkmaktadır. Bu verilere göre,  Avrupa’daki en kirli 10 şehirden 8’inin Türkiye’de bulunduğu belirtilmektedir. İstanbul’da hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin trafik kazası kaynaklı ölümlerden daha fazla yaşanmaya başlamış olmasına ilişkin;

1- Türkiye genelinde kaç yerleşim merkezinde düzenli olarak hava kirliliği ölçümleri yapılmaktadır?
2- Ölçüm yapılan merkezlerde hava kirliliği oranlarında yükselme yaşandığı durumlarda, yüksek çıkan verilerin gizlendiği yönündeki iddialar doğru mudur?
3-Hava kirliliğini önleme kapsamında, İstanbul ilimizde hava kalitesinin artırılmasına yönelik ne gibi tedbirler alınmaktadır? Alınan tedbirler hususunda halkımızın katılımı sağlanmakta mıdır?
4- İstanbul'da dağıtılan ücretsiz kömürler hava kirliliği artışına ne oranda etki etmiştir?
5- İstanbul'da hava kirliliğinin tehlikeli sınırlara ulaştığı durumlarda, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesi’nde, İstanbul’un hava kirlilik oranı neden ‘geçersiz’ olarak gösterilmektedir? İstanbul’daki hava kirliliğinin gizlenmeye çalışılmasının nedeni nedir?
6- Hava kirlilik oranı gizlenecekse neden Hava Kalitesi İzleme İstasyonları kuruldu?

    Cuma, 09 Şubat 2018 14:36
Yandex.Metrica