Gürsel Tekin; Bu mu tasarruf anlayışınız?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türk Hava Yolları'nın 78 miyon dolara satın aldığı uçağı sordu.

Son günlerde basın yayın organlarında Türk Hava Yolları (THY) ile ilgili en sık duyduğumuz haberlerin başında, yaşadığı ekonomik sorunlar gelmektedir. Sırf bu nedenle 30 uçağını sefer dışı bırakarak hangara çeken ve zor zamanlar geçiren THY, tam da Cumhurbaşkanı’nın israf ekonomisi üzerine konuşmalar yaptığı ‘bir evde iki araç israftır’ dediği süreçte ilginç bir satın alma işlemine imza attığı iddia edilmektedir.

Tunus devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'nin kullanımına sunulmak üzere alınan ve Arap Baharı sonrası Bin Ali'nin kaçması nedeniyle kullanılmayan (sicili tartışmalı) uçak, THY tarafından 78 milyon dolara (276 milyon liraya denk gelmektedir) satın alınmıştır.

Bu bağlamda;

1-Tunus'un devrik lideri, Zeynel Abidin Bin Ali'ye ait olan bir uçağın, THY tarafından 78 milyon dolara satın alındığı iddiaları doğru mudur?
2-Cumhurbaşkanın bir evde iki arama bulunmasını bile israf saydığı bir dönemde, yatak odası ve bir oturma odası bulunan bu uçak kimin tarafından, hangi amaçla kullanılmak için satın alınmıştır?
3- Uçağın satış bedeli dolar olarak mı yapılmıştır?
4- THY, 30'a yakın uçağını kullanamadığı için hangara çekerken ve 2016'nın ilk 9 ayında 593 milyon zarar ederken, hangi gerekçelerle bu uçağı alma ihtiyacı duyulmuştur?

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 07 Aralık 2016 10:03
Yandex.Metrica