Gürsel Tekin: Anadolu Ajansı'nın verileri neden farklı?

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 2014 Yerel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anadolu Ajansı verilerinin diğer ajanslara göre ciddi farklılıklar oluşması, yanlış/yanlı ve manipülatif etki doğurarak açıklanan sonuçların kamuoyunun tepkisine yol açtığını belirterek, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

Gürsel Tekin'in soru önergesi şu şekilde:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın AKDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 21.12.2014

Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ve ardından gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Anadolu Ajansı tarafından açıklanmasında, diğer ajanslara göre ciddi farklılıklar oluşmuş, yanlış, yanlı ve manipülatif etki doğuracak sonuçları kamuoyunun tepkisine yol açmıştı.

Bu bağlamda;

1- Anadolu Ajansı her iki seçimde yaklaşık 265.000 veri sağlayıcı (sandık görevlisi) kullandığı bilinmekte olup, bu hizmet alımı hangi firma veya firmalar tarafından
sağlanmıştır? Firma sahipleri kimlerdir?

2- Yapılan hizmet alımı için firma ya da firmalara ne kadar ödeme yapılmıştır?

3- Anadolu Ajansı tarafından seçim sonuçlarını izlemek için görevlendirilen firma ya da firmalar nasıl seçilmişlerdir?  Firmaların seçiminde her hangi bir ihale düzenlenmiş midir?

4- Anadolu Ajansı’na veri gönderen bir nevi sandık görevlisi gibi çalışan (265 bin) kişinin tespiti hangi kriterlere göre yapılmıştır? İsim listesi kimlerden oluşmaktadır?"

    Pazar, 21 Aralık 2014 15:36
Yandex.Metrica