Gürsel Tekin, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler için meclis araştırması istedi

Gürsel Tekin Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin yaşamlarının idamesi için meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in TBMM başkanlığına sunduğu araştırma önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye'ye Haziran 2014 itibariyle sayıları 1 milyonu aşan Suriyelilerin yaşamlarını idame ettirebilmek için dilencilik, hırsızlık ve fuhuş gibi suçlara mecbur bırakılmaktadır. Bu durum, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Kahramanmaraş, Gaziantep, Ankara Urfa ve Adana gibi şehirlerde artan gerginliklere neden olmaktadır. Bu bağlamda gerekli politikaların oluşturulması, kamuoyu ve meclisin konuya dair detaylı olarak bilgilendirilmesi amacıyla anayasanın 98.inci, içtüzüğünün 104 ve 105 maddeleri uyarınca bir meclis araştırması açılmasını arz ve talep ederim.


Gürsel TEKİN
İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

GEREKÇE

Türkiye tarafından Suriye'de iç savaşın patlak vermesiyle, savaştan kaçan Suriyelilere yönelik uygulanan açık kapı politikası tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak, AKP hükümetinin başarısız, öngörüsüz ve kısa vadeli çıkarlar üzerine kurulu Ortadoğu politikasının bir uzantısı olarak, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri adına uzun soluklu bir politika hazırlanmamıştır. İnsani, hukuki ve sosyal boyutu olmayan bu politikalar sonucu bugün sayıları 1 milyonu aşan Suriyeliler kayıt dışı işsizlik, dilencilik, hırsızlık ve fuhuş gibi suçların kucağına bırakılmıştır. Bu durumun en büyük mağduru ise kadınlardır. Birleşmiş Milletler Mülteci Ofisi tarafından yürütülen çalışmalarda birçok Suriyeli kadın cinsel, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtmiş, bu durum tarafımızdan yapılan alan çalışmalarında bizlere de iletilmiştir.  Pasaportuna el konulan birçok kadın fuhuşa zorlanmakta, yine pasaportuna el konulan erkeklerde daha önce "Öteki Türkiye" adlı raporumuzda gündeme taşıdığımız gibi "sığınmacı kiralama büroları" adı verilen yerler aracılığıyla merdiven altı atölyelerde kayıt dışı olarak köle gibi çalıştırılmaktadır.

AKP hükümetinin 12 yıldır izlediği kayıt dışı istihdam politikalarının sonucu olarak ortaya çıkan yedek işgücü ordusu ile emek sömürüsü akıl almaz boyutlara ulaşmış, bu durum savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle daha da vahimleşmiştir. Bu politikalar sonucu çoğalan işsizlik, artan kira ve gıda fiyatları ise, dört kişilik bir aile için yaklaşık 1.150 lira olan açlık sınırının altında yaşayan Türkiye vatandaşları ve Suriyeliler arasında çatışma boyutuna varan huzursuzluklara neden olmaktadır.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Kahramanmaraş, Gaziantep ve Ankara'da bazı gruplar tarafından Suriyelilere ait işyerlerine ve araçlara saldırılar gerçekleşmiştir. Yukarıda sıralanan sorunlardan dolayı Türkiyeli yurttaşlar ve Suriyeliler arasında benzeri huzursuzluklar son olarak İstanbul ve Adana'da da yaşanmıştır.  İstanbul Başakşehir'e bağlı Ziya Gökalp Mahallesi'nde sığınmacı Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında taşlı bıçaklı kavga yaşanmıştır. Adana'da ise "işyeri açıp ticaret yapma" konusundaki tartışma 14 Temmuz günü şiddete dönüşmüştür. Yaşanan çatışmada kimliği belirlenemeyen satırlı ve yüzleri maskeli gruplar görülmüştür.

Bu bağlamda,  Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye toplu geçişlerinin başlangıcından günümüze kadar yaşanan adli vaka olarak kolluk kuvvetlerinin işlem yaptığı ya da bilinçli olarak hiçbir işlem başlatılmamış başta kadın ticareti vakaları ve sığınmacı kiralama büroları olarak adlandırılan yerlere yönelik olmak üzere geniş çaplı bir araştırma başlatılmalıdır. Türkiye'yi büyük bir çatışmanın içine itmekte olan yukarıda örneklenen durumlara dair hem Türkiye vatandaşlarının hem Suriyelilerin insani, hukuki ve sosyal hakları korunacak şekilde gerekli politikaların ivedilikle oluşturulması için bu araştırma önergesinin kabulü büyük önem taşımaktadır.

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 13:18
Yandex.Metrica