Gürsel Tekin, 2 yıl önce düşen uçağın peşini bırakmadı

Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a düşürülen uçakla ilgili sorular yöneltti, "2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür." dedi. Suriye'de 2 subayın şehit düştüğü Türk Savaş uçağı ile ilgili 2 yıldır tatmin edici yanıt alamadıkları  olayla ilgili neden gizlilik kararı alındığının da açıklanmasını istedi.

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, aradan 2 yıl geçmesine rağmen 2 subayımızın şehit düştüğü savaş uçağının Suriye'de düşürülmesiyle ilgili gizemin ortadan kaldırılamamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin,  22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağıyla ilgili aradan 2 yıl geçmesine karşın Milli Savunma Bakanlığı tarafında tatmin edici bir açıklama yapılmadığını, düşen uçağın akıbetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmadığını bildirdi.

Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Bir Türk savaş uçağının düşmesi ya da düşürülmesi sonucu 2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın bakanlığınız tarafından yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür." dedi.

Gizlilik kararının gerekçesi nedir?
Türk Savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili alınan gizlilik kararı gerekçelerinin açıklanmasını isteyen Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan  sorularına yazılı yanıt istedi.

Gürsel Tekin'in soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim.

Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için  havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağıyla ilgili bugüne  kadar bakanlığınız tarafından tatmin edici bir açıklama yapılmamış olup, düşen uçağın akibetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmamıştır.

Bir Türk savaş uçağının düşmesi ya da düşürülmesi sonucu 2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın bakanlığınız tarafından yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür.

Bu çerçevede;
1) Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim, neden vermiştir?
2) Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür?
3) Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda  uçması için görevlendirilmiştir?
4) Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır?
5) Şehit subayların ailelerinin maduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
6) Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?"

    Cuma, 13 Haziran 2014 11:59
Yandex.Metrica