"Hukuk için yapılması gereken ne varsa yapacağız"

Gürsel Tekin fezlekelerle ilgili olarak TBMM’de oturum açılmadan S Haber'in sorularını yanıtladı.

Ahmet Doğan: Görüşmenin başlamasına yaklaşık 1,5 saatlik, belki de ondan daha az süre kaldı. Saat 15.00'te genel kurul toplanacak ve 4 eski bakanla ilgili fezlekelerin görüşülmesine geçilmiş olacak. Az önce bir son dakika gelişmesi ortaya çıktı. AKP grubu 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ve iddiaları kapsamında soruşturma komisyonu kurulması için önerge vereceğini açıkladı. Hemen Sayın Gürsel Tekin'e soralım neden böyle bir hamle gelmiştir efendim?


Gürsel Tekin: Bir kere öncelikle şunu söyleyeyim, 4 bakan değil 6 bakanla ilgili fezleke bekleniyordu. Biliyorsunuz Adalet Bakanı ve Ulaştırma Bakanıyla ilgili. Maalesef o fezlekeler halen ortada yok. Çok açık, çok net kamuoyunun bildiği özellikle Sabah gazetesi ve ATV'nin satışıyla ilgili fezleke halen gelebilmiş değildir.

İki; bugün görüşmeden sonra tabi ki kamuoyuyla paylaşacağız. Şimdi elimde bir orijinal fezleke var birde biliyorsunuz geldi gitti fezlekeler içerisinde adeta kuşa çevrilmiş bir fezleke var. İlk kez dünya tarihinde, yani Türkiye’de zaten böyle bir şey mümkün değil. İlk kez dünya tarihinde bir hükümetin kabinesinin 3'te 1'i bir suç örgütü oluşturmuş. Bir çeteleşme şeyi var Türkiye'de. Yolsuzluklar, para alışları, para verişleri. Daha ileri gidiyorum sadece yolsuzluklar değil, aynı zamanda Türkiye'nin dış politikasını çok tehlikeye düşürebilecek sıkıntılarla karşı karşıyayız. Dünkü fezlekelerdeki özellikle Mısır politikasıyla ilgili, Suriye politikasıyla ilgili, İran politikasıyla ilgili ne durumda olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Yani kısacası bir başka ülkenin işadamı bir ülkenin kabinesinin 3'te 1'ini rehin almış. Çok tehlikeli bir süreçle karşı karşıyayız.

Fezlekenin içeriğine baktığımızda doğrusu bunun için bir hukukçu olmaya da gerek yok. Müthiş bir anayasa ihlali var. Özellikle hani Anadolu'da çok kullandığımız bir deyimdir gelinde dil yok, kaynanada iman yok. Hadi diyelim ki ana muhalefet olarak biz zorlamadık, Sayın Çiçek sizin anayasal görevinizdir. Bu kadar olup biten, kamuoyunu ilgilendiren, dünya kamuoyuna malolmuş böyle bir fezlekeyi bu tarihe kadar bırakmanız doğrusu bir suçtur. Bu konuda ben Anayasa Mahkemesinin Başkanını özellikle Sayın Kılıç'ı bu süreçle ilgili anayasanın bu kadar ayaklar altına alındığı bir dönemde bir şey söylememesi de çok manidardır. En azından geçmiş yıllara baktığımızda her şeye yorum yapan Anayasa Mahkemesinin bu meselelerle ilgili suskun kalışı da son derece düşündürücüdür.


Ahmet Doğan: AKP'nin soruşturma önergesi vereceğine dair son dakika gelişmesini az önce aktarmıştım. Neden böyle bir hale gelmiştir?
Gürsel Tekin: O topu taca atmak. Yani süreci biraz daha uzatmak. Seçim sürecine kadar işte komisyondu momüsyondu biliyorsunuz 10 gün kaldı. Komisyonun kurulması, komisyonun çalışma yapması sonuç itibariyle 15 – 20 gün alacak. Seçimi nasıl atlatabiliriz formülüdür. Ama herkesin bilmesi gereken bir şey bu fezlekeler sadece Türkiye kamuoyuna değil, dünya kamuoyuna malolmuş fezlekelerdir. Orijinal fezlekeyle bugün önümüze gelecek fezlekeler arasında tamamen ciddi ayrıştırılmış ve aynı zamanda suç işlenmiştir. Bunları da bugünkü görüşmeden sonra orijinal fezlekeyi kamuoyuyla paylaşacağız.

Ahmet Doğan: Bunu nasıl paylaşacaksınız efendim? Yani miting alanlarında mı paylaşacaksınız?
Gürsel Tekin: Aslında bir kısmı miting alanlarında paylaşıldı Sayın Genel Başkanımız her alanda paylaşıyor. Ama bir kısmı da bundan sonraki süreçten sonra paylaşacağız. Yani bugünkü parlamentonun sonucuna göre bunu kamuoyuyla paylaşacağız.

Ahmet Doğan: Bugün eğer Meclis Başkanından ya da Meclis Başkanlığından fezlekelerin milletvekillerine açılmaması yönünde bir tavır ortaya çıkarsa CHP’nin hamlesi ne olur?
Gürsel Tekin: Bir kere bu fezlekeler parlamentoda anayasamızın 98. maddesi gereği milletvekillerine vermek zorundadır. Yani milletvekilleri yarın komisyon oluşturmak içinde oy kullanacak milletvekilleri neye göre oy kullanacak? Fezlekenin içeriğini görmemiz lazım. Yani millet iradesini temsil eden milletin vekillerinin bu fezlekelerden haberdar olmaması doğrusu mümkün değildir. Bunu kaçırmaları da mümkün değildir. Göreceğiz bir iki saat sonra.

İki; bir başka şey biliyorsunuz aslında saat 2'de başlaması gerekiyordu 3'e aldılar. Yani TRT’de televizyonlardan kaçırmak için her türlü numara yapılıyor. Bütün bu numaralara karşı vatandaşı sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu fezlekenin içeriğini okuyan her yurttaşımızın vicdanının sızlayacağını biliyorum. Bırakın CHP’ye kime oy verecekseniz verin Türkiye'nin geleceği için ya bu bakan evlatlarını tercih edeceksiniz ya da vatan evlatlarını tercih edeceksiniz. Karar sizin. 30 Mart sadece belediye başkanlarının seçimi değil aynı zamanda Türkiye'nin geleceğiyle ilgili, Türkiye’nin yargı sisteminin geleceğiyle ilgili, demokrasiyle ilgili. Yurttaşlarımızdan biz rey istiyoruz.


Ahmet Doğan: Bu noktada son sorum olacak. Anayasa ihlali olduğunu söylüyorsunuz, işte Meclis Başkanlığının bu yönde anayasanın işte ifade ettiğiniz kurallarını ihlal ettiğini söylüyorsunuz. Aynı soruyu bir kez daha farklı yönden sormak istiyorum. Eğer bugün Meclis Başkanlığından beklediğiniz bir sonuç çıkmazsa, anayasayı ihlal ettiğini düşündüğünüz bir karar çıkarsa Anayasa Mahkemesine bir dava açacak mısınız?
Gürsel Tekin: Çok hamlelerimiz var sadece o değil. Bugün göreceksiniz. Yani ülkenin ana muhalefeti elbette demokrasi için, hukuk için yapılması gereken ne varsa bunların hepsini yapacağız. Buna anayasa mahkemesi dahildir.

Ahmet Doğan: Çok teşekkür ediyorum.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 19 Mart 2014 18:17
Yandex.Metrica