Gürsel Tekin: "Türkiye'nin vicdanı sızlıyor!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Habertürk'ün Gün Ortası programının konuğu oldu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Özellikle Ortadoğu coğrafyasında Saddamvari iktidarlar sıkıştığı zaman düşman üretirler. 247 trilyon devletin kanıtladığı yolsuzluk var. Hala dış güç deniliyor, hangi düşman size bu yolsuzluğu yaptırdı Allah'tan korkun." dedi.

Fezlekelerle ilgili açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Dört bakan değil altı bakanla ilgili fezleke bekliyorduk, iki tanesi eksik. O fezlekeler ne zaman gelecek bilmiyorum. Fezleke incelmiş, ojinal değil" dedi. Dört bakanın haklarında soruşturma komisyonu kurulması için dilekçe ile yaptıkları başvuruya ilişkin Gürsel Tekin,"Eğer gerçekten bu dört bakan aklanmak istiyorsa ayın onsekizinde bu dilekçeleri vermiş olsaydı hepimiz takdir ederdik. Şimdi yapılan başvuru bir ay sonraya uzanır" dedi.

Gürsel Tekin sözlerini, "Bir hükümetin kabinesinin üçte biri suç örgütü oluşturmuş. Sadece iç politikada değil dış politikada da Türkiye'yi çok ciddi sorunlara sokacak sıkıntılar var. Türkiye önce kendisiyle yüzleşecek.

Hukuk sistemi sağlıklı değil ancak devletin vicdanı harekete geçmiştir. Ortada paralar, bilgiler, belgeler olmasa bütün bu söyledikleri argümanlara katılacağız.

MİT Sayın Başbakan'a bağlı. Sekiz ay önce Başbakan'a rapor geliyor mu gelmiyor mu? o zaman bunun gereğini yapmıyorsanız organize suç örgütünün başı sizsiniz kusura bakmayınız. Bir savcı bütün suç unsurlarını tespit etmiş, polis istiyor. Polis gitmiyor. Yetmiyor, tehdit ediliyor adam görevinden alındı. Bu hangi paralel devlete bağlıdır?"
şeklinde sürdürdü.

Fezlekelerin millletvekillerine açılması gerektiğini dile getiren Gürsel Tekin, "Yarın komisyon oluşturmak için milletvekilleri neye göre oy kullanacak? Fezlekenin içeriğini görmesi lazım. Millet iradesini temsil eden milletin vekillerinin bu fezlekelerden haberdar olmaması mümkün değildir" dedi.

Gürsel Tekin, "Bir hükümetin bakanlar kurulunun üçte biri bir yabancı iş adamı tarafından rehin alınıyor. Burada Türkiye'nin vicdanı sızlıyor. Bu klasik bir yolsuzluk değil, bunu herkesin bilmesi lazım.Eğer ayın 17sindeki operasyonda Sayın Başbakan çıkıp bu soruşturmada nereye kadar gidilecekse gidilsin  deseydi bunların hiçbiri konuşulmazdı. Ama polisi görevden alın, savcıyı görevden alın bir teleşla, bu pisliğin önü kapanmaz" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 19 Mart 2014 14:49
Yandex.Metrica