“Hak arama eylemlerini derin güce bağlamak insafsızlıktır"

Genel Yardımcısı Gürsel Tekin CHP Mersin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, eylemlerin bir hak arama, demokrasi ve özgürlük özlemi olduğunu belirtti.

Görüşlerini açıklarken, ülkeyi yönetenlerin, muhalefetin ve parlamentodaki 550 milletvekilinin kendisini gözden geçirmesi gerektiğini hatırlatan  Tekin, “Bu eylemler milletin iradesidir. Hak arama eylemlerinin arkasında bir şeyler aramak demokrasiye, özgürlüklere saygısızlıktır. Bugün bir kısım alışılagelmiş yandaş medyanın derin güçler ya da birkaç iş adamını hedef göstererek bu işi kapatması, demokrasi ve özgürlük fukaralığıdır” dedi.

Tekin, dün gece 25 kişinin twitter’da yazdığı için gözaltına alındığını belirterek şunları da söyledi:

“Yani bu kadar güçlü, her şeye gücü yeten, ansızın 5 dakika içerisinde twitlerdeki yazılardan dolayı herkesi gözaltına alabilen iktidar, bu derin güçleri nasıl ortaya çıkaramıyor. Kim bu derin güçler? Normal hak arama eylemlerini bir derin güce bağlamak insafsızlıktır, bu çok da yakışık alan bir şey değildir. Eğer burada bir derinlik aranıyorsa, derinliğin merkezi sayın Tayyip Erdoğan’dır. Yani hangi güç, ‘insanların mezheplerine hakaret edin’ diyor. Bu başbakan değil miydi nereye neyin yapılacağını tarif eden? Bu başbakan değil miydi insanlarımıza kaç çocuk yapacaklarını tarif eden, geçlerimize hakaret ederek ‘ayyaş gençlik’ diyen. Bütün bunlara baktığımızda bir derinlik, bir derin güç arıyorsanız sayın Tayyip Erdoğan’dır. Özellikle yeni yetişen nesil çok iyi görmesi gerekiyor. O çocuklar dünyayla iletişim halinde. Bana gelişmiş herhangi bir ülkede başbakanın belediye uygulamalarına dahil olduğunu gösterebilir misiniz? Hiç mi gezmiyorsunuz, hiç mi gelişmiş ülkelere gitmiyorsunuz? Bu kabul edilebilir mi ? Bütün bu olumsuzluklara rağmen kentine, doğasına sahip çıkan insanlar pazar günü bütün baskılara, polis copuna rağmen ellerine poşetleri alarak kentin çöplerini toplayarak eylemlerini sonlandıracağına, sayın Başbakan çıktı televizyona hiçbirşey olmamış gibi ağır hakaretler…Milyonlarca insan, aydınlar, sanatçılar, yazarlar, çizerler farklı siyasi partilere oy veren insanlar en doğal hakkını kullanırken siz buna ‘çapulcu’ diyeceksiniz, sonra bunun arkasında bir güç arayacaksınız. Bundan vazgeçeceksiniz. Bu, hepimize demokrasi ve özgürlük dersi vermiştir. Bundan hepimiz nasibimizi aldık. Ana muhalefet olarak da.”

”Özür dilemek erdemdir”
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tekin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın olaylara ilişkin dün yaptıkları açıklamaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, özür dilemenin bir erdem olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Yardımcısı Arınç’ın çabalarının devlet adamına yakışan çabalar olduğuna işaret eden Tekin, “Her ikisine de teşekkür ediyorum. Ama bu cümleleri sayın Arınç, sayın Gül kullanmadı. Bu cümleleri sayın Erdoğan kullandı. Sayın Erdoğan’ın çıkıp kamuouyunun önünde özür dilemesi gerekiyor” diye konuştu.

Tekin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de millet iradesinin parlamentoya tecelli edebilmesi için Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerektiğini ileri sürerek, seçim barajının indirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Eylemlerin AKP’ye nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Tekin, şöyle devam etti:

“Doğal çözülme başlamış aslında. Burası CHP olmayınca medyanın görmesi mümkün olmuyor. CHP’yi dövmenin bir bedeli yok, herşeyi söyleyebilirsiniz ama AKP’yi dövmenin bedelleri çok ağır olduğu için AKP’nin kırılganlığını yazmak biraz zordur. Ertuğrul Günay’ın son günlerde kullandığı cümlelerin her gazetede manşet olması gerekiyor. Yine sayın Çiçek’in söyledikleri. Sayın Arınç’ın dün insiyatif kullanarak sayın Başbakan’a rağmen söyledikleri. Bunların milyonda biri CHP’de olsaydı bütün gazetelerin manşetlerinde ‘CHP’de çatlama, patlama’ diye geçerdi. Bu demokratik bir kazanımdır. Aslında olması gereken de bu. Bu tartışılacak veya kınanacak birşey değildir. Elbette bir yerde arıza varsa, bir yanlış varsa orada o iradeyi kullanan melletvekillerinin konuşması, sayın Günay’ın, Arınıç’ın, Çiçek’in konuşması takdir edilir bir konuşmadır. Bu açıdan bunlar büyük bir kazanımdır demokrasi açısından. Bunu bir çatlak, patlak gibi görmüyorum. Olması gereken de budur.”

Toplantının ardından Tekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ile bina çıkışında kendilerini bekleyen ve Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron şirkete bağlı olarak çalışan işçilerin sorunlarını dinledi.

    Çarşamba, 05 Haziran 2013 15:53
Yandex.Metrica