"Burası sizin de eviniz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP İl Kadın Kolları'ndan, CHP'li Kamer Genç'i protesto etmek için gelen bir grup kadını, içeri buyurdu.

Genel Merkez önünde önlem alan polislere, “Müdahale etmeyin.” diyen Gürsel Tekin, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Dokuzcan ile birlikte protestocu kadınlara “En doğal hakkınızı kullanıyorsunuz.” diye seslendi.

Tekin, protestocu kadınlara Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Balıkesir’de yaptığı konuyla ilgili açıklamayı ve duyarlılığını da hatırlattı.

AKP’li bazı belediyelerin otobüs tahsisi ile AKP Ankara İl Kadın Kollarından bir grup kadın CHP Milletvekili Kamer Genç’i protesto için CHP Genel Merkezi önüne geldi.

Genel Merkez’de bulunan CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin ile CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan CHP Genel Merkezi önüne gelen kadınlarla konuşmak için yanlarına gittiler.

Genel Merkez önünde önlem alan ve protestocu kadınları engelleyen polislere müdahale etmeyin protesto haklarını kullanıyorlar diyen CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin kadınlara “Hoşgeldiniz, buyrun burası sizin de eviniz, çayımızı, kahvemizi de için.” dedi.

Kadınlarla birlikte gazetecilere de açıklamalarda bulunan Tekin, “En meşru haklarını kullanıyorlar. Dileğimiz odur ki, Türkiye’nin dört bir tarafında da insanlar özgürce protesto haklarını kullanabilsinler. Tabii, bunları kendisine hak sayıp ama, bir başka siyasetçinin kadın bedeni üzerine hakaret yaptığında aynı protestoyu yapmayanları, sessiz kalanları da şiddetle kınıyorum.” dedi.

Gürsel Tekin bir gazetecinin, "Misafir bekliyor muydunuz?" sorusu üzerine de şunları söyledi;

“Bizim hep misafirimiz olur. Bu hanımlar sürpriz misafir oldu. Biz misafirperver bir ülkenin yurttaşlarıyız. İnsanların en demokratik, en doğal hakları vardır. Bunları kullanması gerekir ama sadece bu alanda değil her alanda kullanılması gerektiği inancı içerisindeyim”

Öte yandan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’da şunları söyledi:
Kapımız herkese açık. Hele kadın arkadaşlarımız, kadın kardeşlerimiz gelmişse Türkiye’nin şu an ki siyasi ortamında onları dinlemek, onlarla sorunları paylaşmak, her alanda kadının sosyal hayatta yerini alması için çalışmak bizim zaten görevimiz. O yüzden bütün arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz. Konuşuruz, değerlendiririz. İnsanların yetkilerini dile getirmeleri çok doğal. Her alanda protestonun hukuka saygılı bir şekilde gerçekleşmesi zaten bizim talebimizdir. Her alanda da bu konuyu konuşmaya, görüşmeye, kadınlar üzerinden kadın vekiller üzerinden yapılan siyasete erkek eline, erkek şiddetine karşı olan görüşlerimizi paylaşmak dileğindeyiz

Şu an Türkiye’de kadın bedeni üzerinden kadın-erkek eşitliği üzerinden giden bir yapı var ve kadın sorunları her güm çığ gibi büyüyor. Biz CHP kadın kolları olarak, Gezi direnişinde, Ankara’da, ODTÜ’de olduğu gibi bu konuda çok duyarlıyız. Mecliste bir erkek dili var zaten. Daha önce bizim partili kadın ve vekillerimizin düştüğü ve karşılaştığı bir şiddette söz konusu.


Bu arada Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin protestocu kadınlara, “Sayın Genel Başkanımız bu meseleyle ilgili Balıkesir’de bir açıklama yaptı.” dedi ve değerlendirmesini paylaştı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da dışarı çıkarak protestocu kadınların bulunduğu alana geçti.

Kadınlar kendi aralarında konuştuktan ve bir süre daha protestolarını sürdürdükten sonra CHP Genel Merkezi önünden ayrıldılar.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 28 Kasım 2013 14:21
Yandex.Metrica