Gürsel Tekin yolsuzluğu sordu

Yolsuzluk iddiasıyla ilgili Yargıtay’ın inceleme isteğine henüz yanıt vermeyen Meclis, olayı ihbar eden mühendise jet soruşturma açtı.

Taraf’ın, TBMM kamera ihalesinde yolsuzluk yapıldığına dair haberi CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından Meclis’e taşındı. Tekin ihaleyle ilgili soruların yanıtlanması için Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e önerge verdi.

İhalede yolsuzluk olduğunu iddia ederek önce Meclis Başkanlığı’na ardından da Yargıtay’a başvuran Fethi Özant hakkında ise TBMM Genel Sekreterliği tarafından “hakaret” soruşturması başlatıldı.

Hangi firmalar katıldı
Gürsel Tekin, soru önergesinde Cemil Çiçek’ten, “3 milyon liranın üzerine çıkan TBMM güvenlik kameraları ihalesi için Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı ön inceleme yaptı mı” sorusuna yanıt isteyerek şu soruları yöneltti:

1- Daha önce kamera güvenlik sistemi dahi kurmamış olan “Destek Bilgisayar” firmasına ısrarla bu ihalenin verilmek istenmesinin sebebi nedir?
2- İhaleye katılmak için teklif veren “Teknoser” adlı firmanın, Destek Bilgisayarın ihaleyi kazanmasını sağladığı iddiası doğru mudur?
3- Bu ihaleye katılan firmalar hangileridir? İhale için şirketlerin vermiş oldukları teklif tutarları nelerdir?
4- Sistemin ihale bedelinin 3 Milyon TL’nin üzerinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
5- Bu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?”

Hakaret soruşturması
Mühendis Fethi Özant hakkında Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından Meclis Genel Sekreterliği’ne gönderilen soruşturma isteği belgesinde ise şöyle denildi: “Fethi Özant’ın bu başkanlıkta görevli Şube Müdürü Rüstem Coşkun’a “Ben senin ihalelerde neler yaptığını biliyorum” diyerek hakaret ettiği belirtilerek adı geçen kişi hakkında soruşturma talep edilmektedir” denildi.

Özant hakkında, Bilgi İşlem Başkanlığı Müdürü Rüstem Coşkun ve Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkan Yardımcısı Tuncer Yılmaz’ın şikayetiyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

TBMM’den açıklama
TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı da yolsuzluk konusuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu iddia yalanlandı. IP Tabanlı Kamera Güvenlik Sistemi ihalesinin Meclis’in güvenlik ihtiyaçlarının değişmesi ve ihtiyaç duyulan kamera sayısının iki katına çıkması sebebiyle, bu iddialar gündeme gelmeden önce 10 Temmuz 2013 tarihinde iptal edildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Dolayısıyla, ihalenin bir firmaya verilerek herhangi bir usulsüzlük yapılması sözkonusu olamaz” denildi.

Haber: Hüseyin İstemil/Taraf

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 28 Eylül 2013 10:12
Yandex.Metrica