Tekin, Galatasaray Üniversitesi neden yandığını sordu

CHP Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangının nedenleri ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Milletvekili Ali Demirçalı imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan soru önergesi şöyle:

“Daha önce İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün binası ve Haydarpaşa Tren Garı, Kapalı Çarşı gibi tarihi bina yangınlarının üzerine, bir de İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biri olan Galatasaray Üniversitesi yangın nedeniyle büyük tehlike atlatmış, yangında tarihi mekanda ve tarihi belgelerde büyük zarar meydana gelmiştir.

Yanan binanın sadece bir tarihi eser olmanın ötesinde, içinde bulunan arşivi, bilimsel araştırmaları, kütüphanesi, akademik birikimi ve binlerce öğrencisinin ve hocasının hatıraları ve hayalleride yangında kül olmuştur.

Boğaz‘a nazır yeri, mimarisi ve ihtişamıyla İstanbul’un sembol yapılarından biri olan, üstelik üniversite olarak hizmet veren bir binada elektrik kontağından yangın çıkması akıllarda elbette yine tanıdık soruları bırakmıştır.

Daha önce, Haydarpaşa Garı’nda yangın çıktı. Elektrik kontağından çıkmış olabileceği belirtilen yangınla ilgili kamuoyunun şüphelerini tamamen giderecek nitelikte bir araştırma ya da rapor hiç yayınlanmadı. Yangın sonrasında da Haydarpaşa Port projesi gündeme geldi ve şu anda proje hayata geçirilmek üzere.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çıkan yangında, tarihi bina belirlenemeyen bir nedenle yanarak kül oldu. Yanan tarihi binanın akibetinin ne olacağı resmi olarak açıklanmazken, tarihi binanın yerine otel yapılacağını iddia edilmektedir.

Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda yangın çıkmış ve 100 yıllık tarihi bina kısmen kullanılmaz hale gelmişti. Eğlence mekanlarının hemen yanında bulunan okulun bahçesi yangından hemen sonra otopark olarak kullanılmaya başlandı.Yanan okulun yerinde şimdi bir otel inşaatı yükseliyor.

Tarihi Kapalıçarşı‘nın Örücüler Kapısı’ndaki güvenlik kulübesinde yine yangın çıkmış ve uzmanlara göre facianın eşiğinden dönülmüştü. Güvenlik kulübesindeki elektrikli sobadan çıktığı belirtilen yangından sonra, bu tür binalarda elektrik tesisatına ve bina çevresinde kullanılan elektrikli ısıtıcalara çok dikkat edilmesi, önlem alınmazsa, yangınlarla her an karşılaşılma riski olduğu vurgulandı ancak hiç bir önlem alınmadı.

Yaşanan bu yangınlar karşısında merkezi ve yerel yöneticiler tarafından tatmin edici hiç bir açıklama yapılmamış olup her hangi bir önlem de alınmamıştır. Yaşanan yangınların sebeblerini araştırmak ve bundan sonra yaşanabilecek yangınlara karşı önlem almakla görevli olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunun şüphelerini tamamen giderecek nitelikte bir araştırma ya da rapor yayınlamadı.

Aldıkları tek bir karar oldu: 2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen bir düzenlemeye göre; İstanbul Boğazı’nda kamuya ait binaların turistik ve ticari amaçla değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi tarafından 2011 yılı Ağustos ayında onaylandı. Plana göre, boğaz kıyısındaki yapıların ticari kullanımının önü açılmıştı.

Kültür başkenti olan ve ülkemizin göz bebeği konumunda olan İstanbul hakkında yapılan bu düzenlemeler ve son zamanlarda yaşanan bu yangınlar, tarihi mirası yok ediyor ve bu zenginliğin yok olması herkesi derinden yaralıyor.

Yeri ve konumu itibariyle büyük bir rant bölgesi olan, Galatasaray Üniversitesi’nin daha önceki yangınlarda göz önüne alındığında, bir rant uğruna kasıtlı olarak yakılıp yakılmadığı ivedilikle araştırılması gerekmektedir. Yangında ihmali olan kişi ve kişiler hakkında derhal işlem yapılmalıdır.”

    Perşembe, 24 Ocak 2013 12:40
Yandex.Metrica