Tekin, TURİNG iddialarını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 12 Temmuz 2012 tarihinde, TURİNG’le ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Tekin’in, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Tüzüğünde amacı “Türkiye turizmine katkıda bulunmak ve Türkiye turizmini tanıtmak” şeklinde ifade edilen TIRİNG son dönemde yalnız ihale yolsuzlukları ve maili konularla gündeme gelmeye başlamış, gazetelerin köşe yazarları tarafından konu, kamuoyunun gündemine taşınmış ve geniş yankı bulmuştur.

TURİNG, ülkede bir boşluğu doldurarak ve gerçek bir ihtiyaca cevap vererek, uzun yıllar turizm, kültür ve teknik alanlarında bir devlet organı gibi görev yapmış, çalışmaları ile Türkiye’nin ilk afişleri, ilk turistik rehberleri, ilk karayolu haritası basılmış, ilk lisan kursları açılmış, ilk tercüman rehber sınavları yapılmış, ilk turizm incelemeleri yazılmış ve yayınlanmış, turizm kongre ve konferansları düzenlenmiş, devlet mekanizmasının, mevzuatın ve metotların, turizm ihtiyaçları ile yeni baştan düşünülmesi y9olunu açmak için uzun yıllar çok önemli görevler ircaa etmiş kamu yararına çalışan bir derneğimizdir.

Çok önemli bir geçmişe ve misyona sahip olan TURİNG bahse konu iddialardan arındırılması ve çok önemli gördüğüm kamusal görevini laiki ile yerine getirebilmesi açısından aşağıdaki belirttiğim soruların cevap bulması önemli arz etmektedir.

1. TURİNG’e ait paraların mevduat hesabı açmaya yetkili olmayan bir bankada tutulduğu doğru mudur?

2. 2004 yılından itibaren uzunca bir süre kayyum ile yönetilen dernekle ilgili ne tür idari tasarruflarda bulunulmuştur?

3. Dernekler kanunu gereği her 2 yılda bir denetimleri yapılması gereken TURİNG’le ilgili 2004 yılından bu güne kadar raporlar ne yönden düzenlenmiş? Herhangi bir soruşturma konusu bahsi olmuş mudur, olmuş ise sonuçları nelerdir?

4. İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, TURİNG Olağanüstü Genel Kurulu’nu itapl ederek ihale yolcuklarını ilişkin iddialar dahil, yapılan bütün işlemleri incelemeye alarak iptal kararını verdiği doğru mudur?

5. TURİNG’in mal varlıkları arasında yer alan; Seyrantepe’de 10,5 dönüm arsa, Edirne Kapıkule’de 100 dönüm arazi üzerinde turistik tesisler, Sultanahmet’de Yeşilev, Soğukçeşme Sokak’ta konaklar, Topkapı Sarayı girişinde Samıç Restoren, Konuk evi, Büyükada’da Köşk, Safranbolu’da evler, Antalya’da sur içinde otel, Fenerbahçe Parkı’nda tesisler olduğu bilinmektedir. Bu malvarlıkları hangi şahıslar, firmalar ve kurumlar tarafından işletilmektedir, isimleri nelerdir?

6. TURİNG’in başında bulunana Bülent Katkat’ın AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı üyesi olması, kamu yararına çalışan bir dernekle başkanlığı sizce tesadüf müdür?

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 12 Temmuz 2012 10:27
Yandex.Metrica