Gürsel Tekin, pos özellikli mobil yazarkasalar ile ilgili soru önergesi verdi

Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin, 21 Mart 2013 tarihinde, pos özellikli mobil yazarkasa kullanıma ilişkin durumu TBMM gündemine taşıdı. Tekin’in, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Yalçın Bayer, 20.03.2013 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde ki yazısında, yeni yazar kasa kimlere yazacak” isimli bölümde bir vatandaşın notuna yer verdi.

Habere göre, 2015 yılı sonuna kadar tüm yazarkasaların “pos özellikle mobil yazar kasa” olması gerekiyor. 3100 sayılı kanun ve ilgili mevzuatlarla değişecek yazarkasa sayısı aşağı yukarı 2 milyondur. Ayrıca tüm mobil pos cihazlarının da değişmesi gerekmektedir. Ancak sayı ile ilgili net bir bilgi mevcut değildir.

Kayıt dışılıkla mücadele stratejisi çerçevesinde yapılan düzenleme nedeniyle, 2 milyon 2 yüz bin adet yazar kasanının en geç 31 Aralık 2015’e kadar yeni nesil kasalarla değişmiş olması gerekmektedir. Mali hafızalara dolmuş olan cihazlara ise 1 Ocak 2014’ten itibaren yeni cihazları alarak kanuni yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaktır.

Bu çerçevede;

1- Yazarkasa sahiplerinin ödeyeceği tutar nedir?

2- Ne tür yaza kasalar alınabilecektir?

3- Bu işi yapmaya yetkili 1 adet firma olduğu doğru mudur? Yetkili firmanın bilgileri nelerdir?

4- Onaylı tek firmaya hangi kurum onay vermiştir? Bu onayın kriterleri nelerdir?

5- Esnafın mağdur olmaması için eski makinene değeri oranında maliye bakanlığı tarafından bir ödeme yapılması düşünülüyor mu?

6- Esnaf bugüne kadar harcamaları kontrol altına almak amaçlı kaç kere yazar kasa almak zorunda bırakılmıştır?

    Perşembe, 21 Mart 2013 09:17
Yandex.Metrica