Tekin, ABD'li bir güvenlik sistemi şirketinden rüşvet aldığı iddia edilen Türk şirketini sordu

Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin, 2 Ekim 2012 tarihinde, bir Türk şirketinin ABD’li bir güvenlik sistemi şirketinden rüşvet almasına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı.Tekin’in Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

ABD güvenlik sistemleri şirketi Tyco International’ın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkesinde hükümet yetkililerine rüşvet vermek suçundan 26 milyon dolar cezaya çarptırıldığı bilgisi, ulusal basına yansımış bulunmaktadır. (26 Eylül 2012 Birgün Gazetesi, sayfa;5)

Verilen bilgilere göre Tyco International’ın petrol ve gaz şirketleri için vana ve aküatör pazarlayan Dubai merkezli Tyco Valves and Controls şirketinin, yabancı ülkelerin rüşvetle ilgili yasalarını ihlal ettiğini itiraf ettiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) ve Adalet Bakanlığı ile varılan 26 milyon dolarlık bir ceza anlaşması sayesinde, Tyco International hakkında suç soruşturması açılmayacağı ifade edilmektedir.

Açıklanan bilgilere göre; “Tyco’ya bağlı şirketler, içinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde aracılar kullanarak 1999-2009 yılları arasında yapılan yasadışı ödemeler karşılığında ihaleler kazanmış ve ihale şartları ile ilgili ceza yapması için New York’taki bir satış acentesi kullandığını duyurmuştur.

Şirket çalışanlarının bu ödemelerin “rüşvet” olduğunu bildiğini belirten SEC, kanır olarak da bir Tyco çalışanının Türkiye ile ilgili “Kahrolsun, Türkiye’de iş yapabilmek için birilerine rüşvet vermemiz gerektiğini herkes biliyor. Yine de satış acentesi arasa ben aptalı oynayacağım” şeklindeki elektronik postasını gösterdi.

Dava konusu işlemle ilgili yapılan açıklamalarda, Türkiye’de 2006 yılı Eylül ayında, devler kontrolündeki bir şirkete mikrodalga donanımı satışında rüşvet verildiği ve Tyco’nun 2006 Eylül ayında bu satış anlaşmasının 44 bin 513 dolar kâr ettiği belirtilmiştir.

Tyco’nun yine ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşma uyarınca, “Türkiye’deki şirket dışında 2003-2006 yılları arasında Ortadoğu’da hangi şirket çalışanlarına rüşvet verdiğini itiraf ettiği” bilgisine de yer verilmiştir.

Bu bağlamda;

1. Devlet kontrolü altında olduğu ve Tyco’dan rüşvet aldığı iddia edilen Türk şirketi hangisidir, kurucusu ve ortakları kimlerdir?

2. Bu ihlallerin denetlenmesi konusunda, sorumlu olan ilgili kamu kurumu ve yetkilileri hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatacak mısınız?

3. Sadece Türkiye’deki şirketin adının ifşa edilmemesinin altında yatan sebep nedir ve bu konuda bir müdahaleniz olmuş mudur?

    Cumartesi, 02 Ekim 2010 09:20
Yandex.Metrica