“Eğer bir kopuş bekleyecekseniz iktidar partisinden, AKP’den bekleyin"

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yeni dönemde İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler alanında yapacağı çalışmalarla ilgili kadrosunu açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tanıtım, Propaganda ve Medya ile İlişkilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin bugün yaptığı toplantıda medya ve tanıtım alanında yenilikler içeren çalışmalar yapacağını belirterek ” Profesyonel ve amatör arkadaşlardan oluşan geniş bir kadro kurduk. Medyanın izlenmesi, medyaya yönelik yeni bir stratejik yaklaşımın geliştirilmesi, parti politikalarının halka en doğru ve en etkili biçimde aktarılması ile ilgilenecek bu arkadaşların çalışmalarının önümüzdeki dönemde CHP’ye önemli katkılar yapacağına inanıyorum. ” dedi.

Gürsel Tekin daha sonra örgütlenme şemasında ismi olan ekibe tek tek söz vererek yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilerin basınla paylaşılmasını sağladı ve gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

Soru: Karikatürlerde farklı türde internette yer almaktan bahsettiniz…

Gürsel TEKİN: Animasyonlar ve Youtube.

Soru: Bu animasyonların içeriği siyasi mesajlar mı?

Gürsel TEKİN: Birçok şey olacak. Örneğin durum saptaması, projelerimiz, güncel olayları belki mizahi bir dille anlatmak. Sorunları… Örneğin, çok geciktik bugün olsaydı, Sayın Başbakanın Hakkâri’yle ilgili bir konuşması vardı. Şimdi doğrusu ona cevaptan ziyade youtube’de ya da karikatürle cevap verilebilirdi. Biz arkadaşlarımız olarak Hakkâri’ye gitmek istiyorduk. Hakkâri’deki programımız siyasi partileri ziyaret etmekti. Orada AKP’nin olmadığını kamuoyuna anlatmaktı. Buna benzer youtube’da, sosyal medyada bunları göreceksiniz.

Soru: Yani toplum hafızasını…

Gürsel TEKİN: Tabi tabi. İkincisi, tazelemek. Yani örneğin Sayın Başbakan belki yarın Sayın Genel Başkanın sunumunda da görebilirsiniz. Sayın Başbakan ne demişti? Örneğin Suriye’yle ilgili, askerlikle ilgili. Şimdi bakın, askerlikle ilgili yeni bir yasa daha geliyor. Uzatacaklar çünkü şey gelmedi. Kaldı ki Sayın Başbakan nereden çıkardınız bu bedelli askerliği, Türkiye’yi kim koruyacak demişti. Hafızaları da biraz yenilemek istiyoruz. İşte dış politikayla ilgili, patriot füzeleriyle ilgili çok sert konuşmuştu Başbakan. Şimdi görüyoruz ki, acaba Sayın Başbakanın gerçekten bu süreçlerden haberi mi yok? Aklımıza bir de bu geliyor yani. Sayın Başbakana haber vermeden birileri mi yapıyor. Bunları da kamuoyuyla paylaşıp hafızaları yenilemek istiyoruz.

Soru: Kenan Evren’le Tayyip Erdoğan’ın benzerliği mesela…

Gürsel TEKİN: Onlar çok. Sadece mesela çok ilginç animasyonlar görebilirsiniz. Onlarda sürpriz olsun.

Soru- Efendim bu tartışmalara dönecek olursak bugün manşetlere de yansıdı. Bazı CHP’lilerin ayrılıp İşçi Partisine geçeceği. Sol kanatla ulusalcılar arasında bir çatışma olduğu manşetlere yansıdı. Oradaki gibi CHP’de ipler kopuyor mu?

Gürsel TEKİN: Tam 90 yıl. 90 yıllık bir siyasi partiyiz. Bizim dışımızda biliyorsunuz çok partili yaşama geçtiğimizde 360’ın üstünde galiba 367 oldu bildiğim kadarıyla 400’e yakın siyasi parti kurulmuştur. Bu tartışmalar hep olmuştur. CHP tarihine bakın, siyaset tarihimize de baktığınızda mutlak bu tartışmalar olmuştur. Ama kayadan yel kopmaz. Yani bu sadece ne yazık ki arkadaşlarımızın şuanda ismi zikredilen gazetelerdeki, televizyonlardaki ismi zikredilen arkadaşlarımızın tamamı CHP geleneğinden gelme. Yok böyle bir şey. Yazık günahtır. Yani tartışılamayan, konuşulamayan. Aslında iktidar partisine dikkat çekmek istiyorum. Eğer bir kopuş bekleyecekseniz oradan bekleyin. CHP’den bir şey beklemeyin.

Soru: Efendim Birgül Ayman Güler özür beklediğini söyledi yaptığı açıklamalarda. Sizde CHP’li olmayan milletvekilleri var diye açıklamada bulundunuz Habertürk gazetesine. Böyle bakacak olursak…

Gürsel TEKİN: Hayır, hiçbir arkadaşım bana herhangi bir bana verilmiş bir cevap olarak kabul etmiyorum. Yazıyı da okuduğunuzda çok net görürsünüz. Aynen şunu söylüyorum. Cümlelerimi de tekrarlayayım. Siyasi partilerin temel şeyi projeleridir, tüzüğüdür, programıdır. Bağlayıcı olan bunlardır. Bunların dışına çıktığınızda kim olursa olsun parti kültürünü almamış sayarım. Bunu sadece Sayın Ayman’ın üstüne alınmasını da doğrusu şaşırdım. Bu herkes için geçerli. Bu Gürsel Tekin içinde geçerlidir. Bireysel insanların kişisel düşünceleri olabilir. Benimde var kişisel düşüncelerim. Ama düşünceleri partinin kurullarında değerlendirebilirsiniz. Partinin kurullarında her şey konuşulabilir. Bizim Genel Başkanımız olağanüstü hoşgörüsü olan bir Genel Başkan. Demokrasiyi, özgürlüğü özümsemiş bir insan. Sayın Tayyip Erdoğan değil. Sayın Genel Başkanımızın toplantıları sizde biliyorsunuz 10 saat sürüyor. Herkesi dinliyor. Onun için arkadaşlarımız kendilerini rahatlıkla ifade edebilir bu alanlarda, gelir kurullarda. Kurulların dışında partinin kurumsal kimliğine zarar vermek doğrusu bir CHP’lilik anlayışı olarak kabul edemem onu ifade ettim.

Soru: İki sorum olacak. Birincisi; meclis kulislerinde bu milletvekili istifalarının önümüzdeki günlerde artacağı ve AKP’nin işte tek başına ülkeyi referanduma götürmek veya genel veya özel af çıkarabilme yetkisine sahip olmayla ilgili konuşuluyor. Sizin Adıyaman milletvekilinizde ayrıldıktan sonra AKP’ye gitme söylentisi alevlendi. Başka istifalar bekliyor musunuz? Olabilir mi? MHP’den veya başka partilerden aynı zamanda sizin partinizden?

Birde biraz önce şey dediniz. İktidarda bir parçalanma bekleyin dediniz. İktidarda parçalanma derken yine meclis kulislerinde uzun süredir yani neredeyse yıllardır hep AKP’nin içinde süresi dolanların yeni bir parti kuracağı konuşuluyor. Türkiye bu anlamda siz baktığınızda gelecek siyaseti nasıl okuyorsunuz? Yani yeni bir sürece mi giriyor?

Gürsel TEKİN: Aslında tabi maalesef siyaset çok hızlı gelişiyor. Son bir yıla baktığımızda Türkiye’de birçok şeyde değiştiği gibi doğal olarak tabi ki siyasi mecralarda da çok ciddi kırılmalar var. Ama şunu söyleyebilirim. CHP’de hiçbir parçalanma, bölünme, istifa sözkonusu olmaz. Bireysel şeyler olabilir. Adıyaman milletvekilimiz bireysel hakkını kullanmıştır. Ona da saygı duyarız.

CHP’nin dışındaki siyasi partilerde ne olup olmayacağını tabi ben bilemem. Ama iktidar partisinden parti kurulur mu onu bilemiyorum. İktidar partisinde çok ciddi rahatsızlıkların olduğunu Ankara kulislerinde herhalde sizlerde duyuyorsunuz. Sayın Başbakanın farklı konuşmalarını üst üste getirdiğinizde o fotoğrafı net olarak görebilirsiniz. Antep’teki Sayın Başbakanın konuşması acaba Ankara’da 3 gün önce toplanan milletvekillerinin gazını almak için miydi birazda oraları takip ederseniz orada fotoğrafı net görürsünüz.

Soru: Efendim Parti Meclisinin öne çekilmesi konusunda sizde Genel Başkana talepte bulundunuz mu?

Gürsel TEKİN: Hayır yok böyle bir şey. Parti Meclisini niye toplayacağız. Zamanında, gününde toplanacak.

Değerli arkadaşlarım, il başkanları toplantılarımız 20 gün önce ilan edilen bir takvimdir. Bunu hepiniz biliyorsunuz. Ama bugün gazeteleri okuyorum şaşkınlıkla okuyorum. Yani neresini düzelteceğiz Allah aşkına. Şu yöntemi kullanın. Cumhuriyet Halk Partisinde bilgi edinmek için hepimizi arayabilirsiniz. Ama hiç, yazmış. İl başkanlarını acil topla… Ne acili? Nereden çıktı bu acil? 20 gün önce bizim aşağıda il başkanlarının toplantısıyla ilgili il başkanlarına yazılı belge gitmiş. O açıdan Parti Meclisini toplayacak bir durum yok. Bir sıkıntı yok. Gününde toplanacak.

Yine bununla ilgili hiçbir şey soramadınız.

Soru: Birgül Ayman Güler’e söz verildi. Aynen şunu söylüyor konuşmasında meclisteki konuşmada. Şimdi oradaki gergin ortamda bazen cümleler sert oluyor. Savunmak adına söylemiyorum ama bir gazeteci olarak yıllardır siyasetçilerle bu tip sıkıntıları hep gördük. Milliyet ve ulusu kıyaslayamazsınız diyor. Şimdi buna itirazı olan var mı? Bu bir basın medya algılaması yaratmakta değil midir? CHP neden buna zamanında bir refleks gösteremedi ve yaratılan algının peşine takılıp gitti.

Gürsel TEKİN: Biz bir şeyin peşine takılmadık. Aslında tabi belki bugün toplantımızın birazda temel amacı bu doğrultu oldu. Ne yazık ki basın, medya bir alışkanlık haline getirerek partiyi yönlendirmek istiyor. Buna da birçok arkadaşlarımız isteyerek ya da istemeyerek alet oluyor. Zaman zamanda görüyoruz. Mesela bizde bütün grafikler var. Yani bugüne kadar gazetelerin tirajına baktığımız gibi televizyonların izlenme oranlarına da bakıyoruz. Anlıyorum aslında televizyonları. Televizyonlar için CHP’yi tartışmak bir reyting malzemesi. Ona hiç itiraz yok. ama reyting malzemesi diye kardeşim CHP’ye hakaret ettirmeyeceğiz. Böyle herkes bilsin. Oradan baktığınızda yalan, yanlış bir sürü haber. Son dakika haberleri geçti çocuklar hepiniz biliyorsunuz ya. Bizimle ilgili olmayan son dakika haberleri. Bu konuda öncelikle biz bu konuda çok titiz olacağız. Çünkü tam bir mayınlı tarla dönemini geçiriyoruz. Mayınlı tarla. Yani iktidar eleştirilmiyor. Mesela uluslararası kuruluşların araştırması var sizlerle paylaşabilirim. Avrupa’da Türkiye yolsuzlukta birinci. Açın burada bütün gazeteler var. Burada yolsuzluk yazan bir gazete gösterin. Bu hariç çeviriyim bunu. Var mı? Yani o zaman uluslararası kuruluşlar bize hakaret mi ediyor? Kardeşim iktidarın dava açması lazım. Yâda basın olarak sorulması lazım. Hayır.

Defalarca sorduk. Bakın değerli arkadaşlar sizinle paylaştım. Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkan Yardımcısıyım, İstanbul Milletvekiliyim. Bir rant haritası açıkladım abi sanki yağmur yağmış. Yağmur yağmamış tükürmüşüm gibi. Bir tanesi rahatsız olmaz mı? 1,5 yıldır cevap bekliyorum. Yetmedi Sayın Başbakana gönderdim. Çok mu önemli? Yani bu son konuştuğumuz olaylar benim anlattıklarımdan çok mu önemli? Yani yolsuzluk önemsiz hale mi Türkiye’de? Bir bakan mecliste evet dedi yolsuzluk oldu. İlk kez itiraf etti. Sayın Başbakanla ilgili dinleniyorsunuz, 3 ay önce. Bizim basın, medya bir kere bir türlü bizi ciddiye almadı. Bu ülkenin ana muhalefeti herhangi bir gelişmiş ülkede Almanya’da, Fransa’da Ana Muhalefet Lideri biz dinleniyoruz dese kıyamet kopar. Sayın Genel Başkanımız 1,5 yıl önce arkadaşlarımız dinleniyor deyince kim ne yaptı? Şimdi bakıyorum Sayın Başbakan çaresiz kalmış hani avukatın düşkünü derdini mübaşire anlatır gibi. Bende dinleniyorum. Gereğini yap kardeşim. Sayın Başbakan, sizin dinlendiğinizi herkes biliyor. En son siz duydunuz. Biz 2 ay önce size söylemişiz. Ne yaptınız burada onu merak ediyorum. Mesela bir Başbakanın yapması gereken nedir? Savcıların harekete geçmesi gerekmiyor mu? Hangi savcı harekete geçti bu dinlemelerle ilgili? Yine aldı derin devletti, yuka devletti falandı filandı. Hikayelerle geçiştirdi. Hangi derin devlet? Derin devleti de çıkar. Kozmik odalara girmediniz mi Sayın Arınç’la ilgili? Geçen Sayın Arınç pişkin pişkin çıktı dedi ki yok böyle bir şey. Aynı zamanda bunlarında hesabını soracağız. Yani Sayın Arınç’la ilgili kozmik odalarına girildiğinde Sayın Arınç’ın o günkü cümleleriyle bugünkü cümlelerini bir karşılaştırın. Yazık günah bu ülkeye. Bu kadar gayriciddî bir siyaset anlayışı olabilir mi?

Soru: MYK revizyonu yapılacağı söyleniyor.

Gürsel TEKİN: Hayır arkadaşlar hiçbir revizyon yok, merak etmeyin. Siz aslında bakanlar revizyonuna bakın ne oldu, devamı gelecek mi? Bazı bakanlar Cumhurbaşkanlığından niye geçmedi? Sorun bunları Sayın Başbakana.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 29 Ocak 2013 19:36
Yandex.Metrica