Tekin'den önemli açıklamalar

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Muharrem İnce'nin Büyük İstanbul Mitingine gelen İtalyan gazeteci Sara Mauri'nin röportaj isteğini geri çevirmedi ve mitingin sona ermesinin ardından keyifli bir söyleşi gerçekleşti.


Türkiye'de bugün bir değişim gördüm. Bu Türkiye'nin modern tarihi açısından önemli bir durum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aslında Türkiye son derece modern. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi tabanında bunu görebilirsiniz. Bu modern taban üzerinde baskıyı ve yasakları hissedince bir araya geldiler.

Erdoğan hakkında ne düşünüyorsunuz, kendisi büyük bir kitleye sahip. Bu koalisyon Erdoğan'a zarar verecek mi?
Kesinlikle. Erdoğan'ın özellikle son yıllardaki otoriter duruşu ve baskıcı anlayışı karşısında doğal olarak; demokrasi, özgürlükler ve Türkiye'nin geleceği ile ilgili kaygı duyan tüm siyasi unsurlar biraraya gelecektir ve Erdoğan yenilecektir. Bu konuda tereddütümüz yok.

Biliyorsunuz, Türkiye'nin ekonomisi dipte. Zor ve sıkıntılı zamanlar geçiriyorsunuz. Bu süreçte Türk Lirası ve ekonominin durumu hakkında düşünceleriniz neler?
Üzülerek söylüyorum, Türk parası Leva'nın bile altında bir hal aldı. Bu durum mevcut iktidarın eseridir. Paranın bu durumda oluşu ve dövizin yüksek oluşu iktidardan kaynaklı bir durumdur. Her şeye rağmen bunun üstesinden gelinebilir, Türkiye çok büyük bir ülkedir. İnanıyorum ki bunun üstesinden Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla geleceğiz.

Şu an Erdoğan çok güçlü. Siz seçildiğiniz takdirde bunun değişeceğini ya da Erdoğan'ın güç kaybedeceğini düşünüyor musunuz?
Elbette güç kaybedecektir. Erdoğan çok abartılıyor. Belli ki dışarıda Erdoğan'ın gücü çok abartılı gözüküyor. Sonuçta buradaki karar milletin kararıdır. Millet kararıyla bir iktidar değişimi yaratacaktır, Erdoğan da buna uyacaktır.

Çalıştığım gazetedeki yöneticim seçimleri Erdoğan'ın kazanacağını düşünüyor. Fakat ben buraya geldiğimde insanların özgürlük duygularını, kazanma isteklerini gördüm ve bu nedenle kesinlikle öyle olmayacağını düşünüyorum.
İdarecileri yanılmıştır, Türkiye'yi çok iyi bilmediği için bu şekilde değerlendirmiştir. Keşke  bugün Maltepe meydanına gelseydi ve 5 milyon kişinin haykırışlarını dinleyebilseydi. Her şeye rağmen Türkiye'de demokrasi ve özgürlük damarı vardır. Bu damarı çatlatmaya da kimsenin güçü yetmeyecektir. Türkiye aynı zamanda bu badireleri atlatıp Avrupa Birliği'nin bir parçası olacaktır.

Rakamlar ikinci tura kalınacağını gösteriyor. Sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler?
Tabi, gerçekçi olmak lazım. Büyük olasılıkla ikinci tura kalınacak. ikinci turda da Muharrem İnce rahatlıkla kazanacaktır.

Erdoğan'ın sıkı ve sert taraftarına nasıl yaklaşacaksınız? İnce herkesin cumhurbaşkanı olacağını söylüyor. Bu doğru mu, Erdoğan taraftarlarını nasıl sakinleştireceksiniz?
Elbette, sakinleşmeyecek bir durum yok. Bu nereden çıktı bilmiyorum ama 63 gündür sahadayım. AK Part'ye oy veren vatandaşlarımızla da çok iyi ilişkilerimiz var. En ufak bir negatif olay yaşanmadı. Yarın bir iktidar değişiminde normal bir AKP seçmeninin böyle tepkileri olacağını sanmıyorum.

Cezaevinde bulunan akademisyenler ve gazeteciler Muharrem İnce seçildiği takdirde özgürlüklerine kavuşacaklar mı?
Bugün de Sayın İnce ifade etti; "Cumhurbaşkanı olduktan 48 saat sonra OHAL yasasını kaldıracağım" dedi. Gazetecilerin, milletvekillerinin, çok sayıda bilim insanının cezaevinde olmasının sebebi OHAL yasasıdır. OHAL kalktığı zaman özgürlüklerine kavuşacaklardır.

16 yıldır AKP hükümeti var ve her sektörde bu hükümete bağlı insanlar var. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Sistemin içinde elbette entegre edilecektir. Sonuçta hepsi bizim insanımız. 16 yıl öncede çeşitli kurumlarda görev yapan insanlardı. Sadece görev yerleri değişecektir.

İmam Hatip Okulları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
İmam Hatip Okulları yeni değil. Biz daha çok, eğitim sistemini kökten değiştireceğiz. Yani çağdaş eğitim sistemini, dünya ile yarışabilir bir eğitim sistemini hayata geçireceğiz.

    Cumartesi, 23 Haziran 2018 22:34
Yandex.Metrica