Gürsel Tekin Dünya Kız Çocukları Günü'nde açıklama yaptı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde bir açıklama yaptı.
"Kendilerine ait hak ve özgürlükleri talep etme ve kullanma imkanına sahip olmayan özellikle kız çocuklarımıza gerek aileler, gerek toplum gerekse de siyasiler olarak hepimiz sahip çıkmalıyız.

11 Ekim'de kullanılan Dünya Kız Çocukları Günü'nde, Türkiye'de "Kız çocuk olmak" farkındalık yaratmak, en değerli varlığımız olan çocuklarımıza barış ve güven içerisinde yaşayacakları bir gelecek sunmak en önemli görevimiz olmalıdır.

Toplumun tüm kesimleri hep birlikte elele verip, kızlarımıza, çocuklarımıza hak ettikleri yaşayabilecekleri bir gelecek hazırlayalım ve 11 Ekim'in bir bayram değil bir mücadele günü olduğunun farkında olarak bu özel günde kız çocuklarının maruz kaldığı şiddet türlerine dikkat çekmek istedim.

UNESCO'ya göre; Türkiye'de 7 milyonun üzerinde okumaz-yazmaz var ve bu rakamın çoğunu kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor.
AB raporuna göre, Türkiye'de kız çocuklarının eğitimi terk etme oranı yüzde 39,9. Bu oran Avrupa’daki en yüksek oran.
Evlilik nedeniyle okula gidemeyen çocukların yüzde 97,4'ü kız çocukları 6 yaş grubundaki her 10 çocuktan 4'ü okul öncesi eğitim almadan ilkokula başlıyor.

Türkiye genelinde liseye gitmeyen kız çocuklarının oranı yüzde 20.74. Adalet Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye'de 40 bin den fazla 'çocuğa taciz davası' açıldı. Her ay Adli Tıp kurumuna yaklaşık 650 çocuk cinsel istismarı vakası geliyor.

TÜİK'in yayımlamış olduğu İstatistiklerle göre geçtiğimiz yıl 16-17 yaş grubunda 36 bin 299 çocuk evliliği gerçekleşti. Bu evliliklerin 34 bini kız çocuğu. Türkiye genelinde ekonomik işlerde çalışan 6-14 yaş arası kız çocuklarının %75'i tarım, %16'sı sanayi, %16’sı hizmet sektöründe çalışıyor. 15-17 yaş arasındaki kız çocuklarının %73'ü ev işlerinde, %9'u ise ekonomik işlerde çalışıyor. Türkiye’de annesine verilen hapis cezası nedeniyle hapishanede büyüyen çocuk sayısı 200’ün üzerinde.

Ülke olarak gelecekte yerimizi almak ve bu rakamlardan kurtulmak istiyorsak, kız çocuklarını da hesaba katarak plan ve prgramlar geliştirmeliyiz. Olmazsa olmazımız kız çocuklarımızın 11 Ekim Dünya Kız çocukları Gününü kutluyorum.

Kızlarımıza, çocuklarımıza sahip çıkalım"

Gürsel Tekin
CHP İstanbul Milletvekili

    Salı, 11 Ekim 2016 13:25
Yandex.Metrica