Tekin: "Eğitim sistemimiz dibe vurmuş durumda"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 2016- 2017 eğitim- öğretim yılının açılışında eğitim sistemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Tekin yaptığı açıklamada,  "Milli Eğitim'in kendi verileriyle söylüyorum, Hem ulusal hem uluslararası veriler beni doğruluyor: OECD verilerine göre eğitim sistemimiz dibe vurmuş durumda. Her veriye göre çuvallamış bir eğitim sistemi var karşımızda. Bu verileri ben söylemiyorum, devletin kendi verileriyle konuşuyorum."dedi.

Gürsel Tekin'in açıklamaları şöyle:
"Bugün 19 milyon çocuğumuz eğitim dönemine başlıyor. Bu durum ülkemizde her 4 kişiden 1'i demek. Peki, bu çocuklarımıza yakışan bir eğitim sistemi kurabildik mi ?

Milli Eğitim'in kendi verileriyle söylüyorum, Hem ulusal hem uluslararası veriler beni doğruluyor: OECD verilerine göre eğitim sistemimiz dibe vurmuş durumda. Her veriye göre çuvallamış bir eğitim sistemi var karşımızda. Bu verileri ben söylemiyorum, devletin kendi verileriyle konuşuyorum.

Neden başarısız olduk ? Bunun temel nedeni siyasi iradenin beceriksizliğidir. İktidarları döneminde 5 ayrı bakan beş ayrı telden çalarsa ortaya böyle kaos çıkar. Çocukların geleceğiyle kobay gibi oynarsanız ortaya ucube bir sistem çıkar. Her Bakan aklına estiği gibi reform yaparsa olacağı budur.

Eğitim sistemini çorbaya çevirdiler. Şimdi de bakın okulların açılmasına bir hafta kala 11 bin öğretmeni açığa almaya kalkıyorlar. Tunceli'de bu hatadan partimiz ve milletvekilimizin çabaları sonucu dönüldü. Tüm ülkede haksız hukuksuz öğretmen açığa almaya derhal son verilmeli. Suçu varsa mahkemeler ne güne duruyor. Sonra bekleyip, okullar açılmasına bir hafta kala bu çocukları öğretmenlerinden ayırmanın mantığı nedir? Amaç nedir?

Sayın Bakan Mehmet Şimşek açıkladı, “eğitime bütçeden ayrılan para OECD ortalamasını yakaladı” diyor. Güzel de kardeşim madem kaynak arttı o halde adama sormazlar mı nereye gitti bu paralar? Hani ortada başarı var mı? Hayır, yok.

O halde bu paraları akılcı bir şekilde kullanmanın yollarını bulmalıyız. Arkadaşlarımızın verdiği onlarca önerge var. Biz eğitim konusunda her türlü işbirliğine açığız, yeter ki çocuklarımızın geleceği tek hedef olsun.

Nüfusumuzun yarısı 30 yaşının altında diye övünüyoruz. 3 çocuk diye her tarafta bağırıyorsunuz, İyi güzel de bu çocukları doğru dürüst okutmadık tan sonra bir anlamı olmayacaktır?

Eski bir bakanın dediği gibi çocuklarımızı dünyaya maraba yapmaksa amaç, o başka. Çünkü bu eğitim sistemiyle çocuklarımızın dünya ile rekabet etmesi mümkün değildir.
Bu gerçeğin görülmesi ve eğitim meselesine bu çerçeveden bakılması gerekmektedir."

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 19 Eylül 2016 12:37
Yandex.Metrica