Gürsel Tekin: Krizin çözümü ortak akıl hükümeti

Pazar günü Yenikapı'da gerçekleşecek miting hakkında konuşan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin "Halkımız kanlı bir darbe tehlikesini siyasi partilerin dirayetle demokrasiden yana durmasıyla atlattı. Böyle bir tehlikenin ardından sorulması gereken, cevap bekleyen onlarca soru var. AKP bunları yok sayarak bizden koşulsuz destek beklemesin. Pazar günü Yenikapı’da demokrasi ve adalet için saf tutulacaktır, AKP için değil." dedi.

Tekin sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye'nin son 15 yıldır yaşadığı sıkıntıların hiçbirini unutmadık, unutmamız mümkün de değil. Türkiye bugün; dış politikası ile ev hapsine mahkum, hukuk sistemi çökmüş, eğitime ayırdığı gayri safi milli hasıla 5 yıldır savaşta olan Suriye ile aynı, binlerce işçiye, binlerce kadına mezar olmuş, toplumsal barışını kaybetme riski ile karşı karşıya bir ülkedir. Bu 14 Temmuz'da da böyleydi, 16 Temmuz'da da böyle devam etti.

Halkımız günlerdir bu tablonun mimarları için değil, demokrasi için nöbettedir."


Çözümün Ortak Akıl Hükümeti olduğunu vurgulayan Tekin; "Darbe girişimi Türkiye'nin içinde olduğunu durumu sadece derinleştirmiş, devlete karşı büyük bir güven sorunu doğurmuştur. Çünkü devlet kendi sınavı, mülakatı ile aldığı on binleri bir günde açığa almıştır.

Ülkemizin binlerce yıllık, köklü devlet geleneği nasıl bu hale getirildi bunun hesabı sorulmalıdır. Ülkeyi son 15 yıldır tek başına yöneten hükümet, atanamayan binlerce öğretmen başta olmak üzere, yıllarca okuyarak bakanlıklar bünyesinde memur olmak için bekleyip işsiz kalmış gençlere hesap vermelidir. İşte tüm bu hesaplaşma ve temize çekme süreci ancak şeffaf ve adil bir Ortak Akıl Hükümeti ile mümkün olur.

CHP bu hükümetin içinde muhakkak yer almalıdır ve ilk icraatı da kürsü dokulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkların kaldırılması olmalıdır. Önce seçilmiş miletvekilleri hesap vermelidir. Türkiye ciddi bir yol ayrımındadır; ya ortak aklın yolu seçilir ya da daha derin bir krizin tohumlarını ekilir"
dedi.

Gürsel Tekin sözlerini şöyle bitirdi; "Bugün kimsenin CHP üzerinden gündem değiştirme lüksü kalmadı. Bu oyunların miladı geçti. CHP’nin safı nettir; CHP, dün olduğu gibi bugünde yarında laiklikten, özgürlükten ve adaletten yana olacaktır."

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 06 Ağustos 2016 10:13
Yandex.Metrica