CHP'li Gürsel Tekin'den ecdad çıkışı!

İstanbul'da tarihi mirasın yağlamandığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un fethine dair yapılan kutlamalar hâlâ tartışılmaktadır. Bu tartışmanın ana noktaları ise İstanbul'un güzelliklerinin ve tarihi mirasının ne hale getirildiği üzerinedir. Her fırsatta "ecdadımız" sözünü dilinden düşürmeyenlerin; ecdadın miraslarına sahip çıkmadığı gibi, onu resmen yağmaladığına da tanık olmaktayız. Bunun en önemli örneğini İstanbul'da yaşamaktayız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hizmet binasına girdiğiniz zaman, sizi panoramik bir İstanbul fotoğrafı karşılamaktadır. Bu fotoğraf, aslında yıllardır İstanbul'u yönetenlerin ne derece utanç içinde olduğunun da fotoğrafıdır. Çünkü; bu fotoğraftaki İstanbul ile şu andaki İstanbul’un ilgisi kalmamıştır. Silueti bozulmuş, binlerce yıllık tarihi eserleri "üç beş çanak-çömlek" olarak ifade edilmiş, Ayasofya ve Sultan Ahmet Camilerinin güzelim görüntüleri yandaşlara peşkeş çekilmiş, yeşili katledilmiş bir İstanbul fotoğrafı yerine, bu görüntülerle ilgisi olmayan İstanbul fotoğrafının kullanılmasının nedeni nedir? Bu sorunun yanıtı çok basit: AKP, İstanbul'u getirdiği halden artık utanmaktadır ve bunu gizlemeye çalışmaktadır. Son Fetih kutlamalarında Fatih sultan Mehmet'in isminin neredeyse hiç geçmemesinin nedeni de budur. Ecdadın yüzüne bakamayacak durumdalar. Hadi madem bizden, halktan utanmıyorsunuz, dilinizden düşürmediğiniz ecdaddan utanın!

 

      

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Perşembe, 02 Haziran 2016 11:14
Yandex.Metrica