"Su havzaları talan edilecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, güzergâhı yanlış olduğu için imar planlarının iptal edildiği ortaya çıkan 3. Boğaz öprüsünün yol çalışmaları kapsamında 650 bin adet ağaç kesildiğini tespit ettiklerini belirtti.

Bu su havzaları talan edilecek. Önümüzdeki günlerde bütün bu güzergâh ve arsa değişikliklerinin kimler tarafından yapıldığını kamuoyu görecek" diye konuştu. Tekin, güzergâh kayması nedeniyle Sarıyer'e bağlı Uskumkuruköyü'nde kaçak ağaç kesimi yapıldığını söyledi.

Uskumruköy'de ağaç tahribatının yapıldığı bölgede açıklama yapan Gürsel Tekin, 2009 yılında 3. köprü güzergâhıyla ilgili yaptığı açıklamaları aynı gün Başbakan'm yalanladığını belirterek "Şimdi bana özür borçlu." dedi. İstanbul Biiyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın projeden bilgisi olmadığını belirten Tekin, "Belediye Başkanı bundan haberdar olmaz mı? Orman Bakanı nerede? Hani 2009 yılında bana bir tek ağaç kesilmeyecek' diye cevap vermiştiniz" dedi. Kesilen ağaçları gösteren Tekin, "Bunlar ne? Bu ülkede saçımızın teli kadar hukuk varsa ihale iptal edilir." diye konuştu.

Organize yolsuzluk belgesi
Tekin, "Neye göre bu güzergâhları sağa sola gönderdin? Bu organize yolsuzluk belgesidir. Her gün güzergâh 1 metre, 2 metre kayabilir. Bu firmalara rant sağlamaktır çünkü ciddi istimlak bedelleri var. Ağaçları kesip kuşları katledeceksiniz, sonra 'Kuşlara saygı duyuyoruz' diyeceksiniz." değerlendirimesinde bulundu.

Tekin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, 3. Boğaz köprüsünün güzergâhıyla ilgili "Kuş yollarına rastladı." açıklamasını şöyle eleştirdi: "Akıllarına kuşlar gelmiş, orası zaten kuş güzergâhıydı. Ayıptır. Bu projeler yapılırken bütün kurumlar dışarıda bırakıldı. En azından bir hukuki çerçeveye oturtun. Orada istimlak bedelleri çok yüksek olduğu için yandaş firmalarımıza yük gelmesin diye bunu yaptınız. Kuş falan hikâye. Bütün bu rezilliğin hesabı sorulacak."

"Çed Raporu nerede?"
Tekin, 3. köprünün Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muaf tutulmasını daeleştirerek "Gariban vatandaşın ufak işletmesinden 15 kurumdan evrak isterken koskoca İstanbul'un en önemli akciğerinden bıçak gibi geçtiğiniz yerde ÇED raporu istenmez mi?" diye sordu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de imar planlarının iptal edildiği yazısının ellerine ulaştığını belirterek "Proje uygulaması sırasında 1 buçuk kilometrelere varan çok ciddi güzergâh değişiklikleri var. Sarıyer'de Uskumruköy bölgesinde var. Asıl vahim durum Beykoz bölgesinde. İptal edilenin yerine ne gelecek, minareye kılıf mı hazırlanacak." diye konuştu. Genç, imar planlarının iptal edilmesinin üzerinden 1 ay geçmesine karşın çalışmaların bu süre boyunca devam etmesine de tepki gösterdi. Açıklamaya CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal ve Melda Onur da katıldı.

Haber: Cumhuriyet

    Pazartesi, 15 Temmuz 2013 09:21
Yandex.Metrica