CHP'den AKP'nin Türk Hava Yolları reklamına suç duyurusu

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 1 Kasım Genel Seçimleri öncesi AKP ve hükümetin seçim yasaklarını hiçe sayarak uyguladığı usulsüz propaganda çalışmaları kapsamında yayına soktuğu TV reklamlarında adı geçen Türk Hava Yolları'nın  siyasi propaganda aracı olarak kullanılmayacağını, bu usulsüzlüğün seçimlerin meşruluğuna gölge düşürdüğü ifade ederek suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP'nin sosyal politikalarında öğrenciler lehine yapılacak herhangi bir düzenlemenin olumsuzluk teşkil etmediğini, aksine öğrencilere ücretsiz ulaşım hakkı tanınmasından yana olduklarını belirterek "RTÜK ve Sermaye Piyasası Kurulu'na verdiğimiz dilekçemizin konusu aldatma ve manipülasyon içeren propaganda çalışmalarına THY ve gençlerimizin alet edilmesidir. CHP olarak sosyal politikalarımızda öğrencilerin ücretsiz ulaşım hakkını savunan bir partiyiz. Ancak THY, hiç bir siyasi partinin seçim vaadlerinde kullanabileceği bir şirket değil, halka arzı yapılmış ve borsada işlem gören bir ticari yapıdır. Bu şirketin siyasi propaganda aracı olarak kullanılması, kasten zarara uğratılması şirket yöneticilerinin ve sorumlularının hem hukuki hem de cezai anlamda sorumluluklarını doğurmuştur. Hukuken kendi yetki ve sorumluluğunda bulunmayan bir konuyu istismar eden AKP yönetimi ve bu hukuksuzluğa göz yumarak ortak olan THY Yönetim Kurulunun kanunlar ve milletimiz karşısında sorumlulukları vardır. Bu nedenle verdiğimiz dilekçe ile gerekli tahkikatın yapılarak, Sermaya Piyasaları Kurulu (SPK) ve RTÜK mevzuatına aykırı, gerçeklerle örtüşmeyen bu siyasi propaganda ve reklam yayınlarının hukuka aykırılığının tespit edilmesini ve engellenmesini talep ettik." ifadelerini kullandı.

Avukatı Murat Ergün aracılığıyla RTÜK ve SPK Başkanlıklarına iletilen suç duyurusunun takipçisi olacağını söyleyen Gürsel Tekin "SPK ve RTÜK, AKP'nin yapmış olduğu bu usulsüzlüğe uyan ceza ve yaptırım için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmalıdır." dedi.
 

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 23 Ekim 2015 15:37
Yandex.Metrica