AKP'nin seçim ihlalleri bitmiyor!

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 1 Kasım Genel Seçimleri öncesi AKP ve hükümetin seçim yasaklarını hiçe sayarak uyguladığı usulsüz propaganda çalışmaları hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında AKP reklamlarında adı geçen Türk Hava Yolları'nın halka arzı yapılmış ve borsada işlem gören bir şirket olduğu, THY'nin siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasının da seçimlerin meşruluğuna gölge düşürdüğü ifade edildi.

CHP Genel Sekreteri'nin açıklamasında, özellikle yurt dışındaki gurbetçi seçmenlerin kütük bilgilerinin Dış İşleri Bakanlığı'nın aldığı önlem doğrultusunda gizli tutulduğu, fakat bu bilgiler üzerinden AKP’nin propaganda mektuplarının posta yoluyla yurt dışı seçmenlerine gönderilmesi ile yaşanan usulsüzlüğe dikkat çeken Tekin, özellikle Almanya ve Avusturya'da yaşayan vatandaşlarımızın, çifte vatandaş olmaları nedeniyle seçmen kütük bilgilerinin açığa çıkarılmasının, bu vatandaşlara yaşadığı ülkelerde mağduriyet doğurduğunu belirtti.

Açıklamada konu edilen her iki usulsüzlük hakkında da Yüksek Seçim Kurulu nezdinde suç duyurusunda bulunarak, Türk Hava Yolları yöneticileri hakkında da ayrıca suç durusunda bulunacağını belirten Gürel Tekin'in yapmış olduğu yazılı açıklama ise şöyle;

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Seçimlerin nasıl yapılacağına dair usul ve esas hükümleri, yasalarla ve diğer mevzuatlarla belirlenmiştir. Bu durumların ihlalleri karşısında ne tür yaptırımların uygulanacağı ve bu yaptırımları kimlerin uygulayacağı kanunlarımızda açıktır.

Hukuk tanımazlığın son iki örneğini de geçtiğimiz günlerde yaşanmıştır! Usulsüz seçim propagandalarına AKP tarafından öyle bir mahiyet kazandırılmıştır ki, bugün itibari ile sadece Türk Hukuku değil yabancı ülkelerin hukuk kuralları da ihlal edilmektedir. Bu usulsüzlüklerin neler olduğunu kanıtlarla ortaya koymak istiyorum.

1.Türk Hava Yolları'nın AKP'nin Siyasi Emellerine Alet Edilmesi

AKP tarafından hazırlatılan ve Başbakan Davutoğlu tarafından seslendirilen bir reklam filminde, Türk Hava Yolları'nın ismi kullanılarak gençlere yönelik özel indirimlerin yaptırıldığına/yaptırılacağına işaret edilmektedir. Biz gençlerimize indirim yapılmasının karşısında değil aksine daha fazla ayrıcalıkların tanınmasından yanayız. Bu indirimi yapan Türk Hava Yolları'nın siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasına tepki gösteriyoruz.  Türk Hava Yolları, AKP'nin seçim vaatlerinde kullanabileceği bir şirket değil, halka arzı yapılmış ve borsada işlem gören ticari bir şirkettir. Bu şirketin herhangi bir siyasi partinin seçim çalışmalarına malzeme yapılması, kasten zarara uğratılması şirket yöneticilerinin ve  sorumluların hem hukuki hem de cezai anlamda sorumluluklarını doğurur.

2. Yurt Dışında Yaşayan Seçmenlere Gönderilen Mektup

Seçim yasakları, propaganda usulleri ve seçimlerin temel esaslarını belirleyen mevzuat AKP'nin gözünde hiçbir değer taşımamaktadır. Yapılanlar, seçimlerin meşruluğuna gölge düşürdüğü gibi aynı zamanda Avrupa'da yaşayan gurbetçi yurttaşlarımızın bulundukları ülkeler nezdinde telafisi mümkün olmayan zararlara da yol açmaktadır. Özellikle Almanya ve Avusturya'da yaşayan vatandaşlarımızın bir çoğunun, çifte vatandaş olmaları nedeniyle seçmen kütük bilgilerinin varlığını belli edecek  konular Dışişleri Bakanlığı’nın uyarıları neticesinde paylaşılmamaktadır. Bu nedenle yurt dışı seçmen kütük bilgileri basılı halde bulunmamaktadır.

Ancak, AKP ve Başbakan bu kütük bilgilerini illegal olarak kullanarak ve posta gönderimi yaparak, Alman ve Avusturya hükümetlerinin çifte vatandaşlıkları tespit etmesine neden olmuştur. Yurt dışında propaganda yasağının da olduğunu bilmesine rağmen bu yasağı da ihlal ederek uluslararası hukuk karşında ülkemizi küçük duruma düşürmüştür.


AKP ve hükümetin yurt dışındaki gurbetçi seçmenlerimizi mağdur etmesi ve Türk Hava Yolları’nı babalarının çiftliği gibi kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz. Her iki konu hakkında da Yüksek Seçim Kurulu nezdinde suç duyurusunda bulunarak, ayrıca Türk Hava Yolları yöneticileri hakkında da suç durusunda bulunacağımı kamuoyunun  bilgisine saygıyla sunarım.Gürsel Tekin
CHP Genel Sekreteri ve İstanbul MV.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 21 Ekim 2015 13:44
Yandex.Metrica