Gürsel Tekin: Mağrur değil mağdur İstanbul!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yaptığı yazılı açıklama ile, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin, Kartal fay hattı koruma bandını ve Kazlıçeşme'deki Yeditepe Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin yanında "sağlık alanı" olarak belirlenen arazinin konut ve ticaret alanı olarak ranta açılmasına ve Ticaret Merkezi’nin otoparkına "ihtiyaç" gerekçesiyle cami yapımına izin çıkmasına isyan etti.

Tekin açıklamasına şöyle devam etti:
"Çamlıca Tepesi, İstanbul'un son kalan akciğerlerinden Esenlerdeki askeri alan, Beykoz Ormanları, Pendik'te fay hattının imara açılmasından sonra şimdi sıra Kazlıçeşme ve Kartal'da! Ne yazık ki talan bununla da bitmeyecek:
Tuzla'daki Piyade Okulu, Maltepe'deki Milli Savunma Bakanlığına ait 40 dönümlük arazi ve İstanbul’un simgelerinden Kuleli Lisesi rant sırasında…

İstanbul'un nefes alması için sadece iki alan kalmıştı; askeri alanlar ve mezarlıklar… Askeri alanlara göz dikildiğine göre, sıra mezarlıklarda sanırım. Kutsal değerimiz olan camiler mütemadiyen ranta ve kirli emellere alet edilirken mezarlıklar da ranta açılırsa şaşırmayacağız."


Tekin aynı zamanda, İBB'nin  kentsel dönüşüm projelerini de eleştirdi:
"Daha önce de söyledim bir kez daha altını çiziyorum: 99 depremi sonrası 500 ayrı bölge kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümü için açıldı.  Ancak sadece iktidar partisinin belediyelerine kentsel dönüşüm yetkisi verildi. Yarın herhangi bir deprem sonucunda,  CHP, MHP ve HDP'li belediyelerin bölgelerinde can kaybı olursa, bu felaketin sorumlusu kim olacak? Türkiye bu kadar ayrıştırıldı mı?  Bu mesele artık rant değil,  İstanbulluların hayatları ile doğrudan ilgili hale gelmiştir."

Tekin açıklamasında deprem ihtiyaçlarına dönük olarak çıkarılan ve sonradan kalıcı vergiye dönüşen yasalara da dikkat çekti: "16 yıldır yurttaşlarımız deprem vergisi ödüyor? Nerede bu para? Maliye Bakanı Şimşek, 70 milyar'ı aşan deprem vergilerinin nereye harcandığı konusunda acilen hesap vermelidir!"

Tekin sözlerini: "Biz söylemekten yorulduk, ama onlar İstanbul'u sömürmekten, yerle bir etmekten bıkmadılar... Dünya Kültür Rapor'una göre 8 bin yıllık tarihin anavatanı olan İstanbul son yirmi yıldır ranta ve siyasi çıkarlara kurban edildi, İstanbul artık tarihin mağrur şehri değil mağdur şehridir" diyerek bitirdi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 13 Haziran 2015 10:49
Yandex.Metrica