"Kabataş belgeleri nerede?"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, "Kabataş'taki hayali saldırı ve camide içki iddiaları konusunda "Cuma günü belge açıklayacağım" demişti, nerede belgeler" diye sordu.

Gürsel Tekin, "Neredeyse 350 Cuma geçti. Nerede Kabataş belgeleri ? Nerede Dolmabahçe camisinde içki içildi belgeler. Berkin Elvan'ın terör örgütü içinde olduğuna ilişkin de iddiası var. Bu konuda belgeler bulunduğuna ilişkin sözler de, yani  Berkin belgeleri de, Kabataş ve Camide içki içtiler iddiaları belgeleri gibi olmasın?" dedi.
Tekin'in Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesi şöyle; "Sayın Cumhurbaşkanı, o dönemde camide içki içildiğine ilişkin belgesi olduğunu söylemişti. Vicdanlı bir din adamı çıktı, öyle bir şey olmadığını söyledi. Sonra o din adamı, altı buçuk saat, bakın altını çizerek söylüyorum, altı buçuk saat, Emniyet'in terör bölümünde sorguya çekildi. Niye çağırdığınız o din adamını acaba ? Orada polisler, müezzine "aman ne olursunuz ifadenizi değiştirin, Beyefendi'yi yalancı çıkarmayın" dediler mi? Sayın Cumhurbaşkanı önce bunları açıklasın."

Tekin, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde partisinin grup toplantısında, Kabataş saldırısına ilişkin görüntüleri "cuma günü açıklayacağına" ilişkin konuşmasına da vurgu yaparak, "neredeyse, 350 Cuma geçti. Hala Kabataş saldırısının olduğuna dair ne görüntü var, ne de belge" diye konuştu.

Erdoğan'ın, Berkin Elvan'ın ekmek almaya giderken vurulmadığına ilişkin de belgeler olduğu konusunda da "Bu belgeler, Kabataş ve Camide içki içtiler iddialarının belgeleri gibi olmasın?" diyen Tekin, Berkin Elvan'ın öldürülmesi gibi acı bir olay üzerinden siyaset yapılmasını "doğru bulmadıklarını" vurguladı.Gürsel Tekin, "Bu süreci, siyasete alet etmeyin. Siyasetçilerin dillerini, cümlelerini özenle kullanmaları gereken bir dönemden geçiyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki sözleri çok açık ve net. Ama Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylemiş olduğu ve bir türlü ortaya çıkmamış Kabataş ve Dolmabahçe camisi belgeleri ortadayken, tekrar tekrar bunun tetiklenmesini doğru bulmuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan ricam şu; yaraları deşmeyin artık…"

Tekin açıklamasının sonunda, "Sayın Cumhurbaşkanı da, Sayın Davutoğlu da merak etmesinler. Seçimlere az bir zaman kaldı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasinin, kardeşliğin, birliğin, bütünlüğün, hatta Sayın Erdoğan ve Sayın Davutoğlu'nun da güvencesi olacak. merak etmesinler, telaşlanmasınlar." dedi.

    Cuma, 03 Nisan 2015 15:41
Yandex.Metrica