CHP'de online üyelik ile gelen üye patlaması


Cumhuriyet Halk Partisi'nde, Ağustos 2014 tarihinde "Kendi hayatınıza sahip çıkmak, Türkiye'yi yaşamak istediğiniz gibi bir ülke haline getirmek için bir adım atın!" sloganıyla hayata geçen online üyelik sistemi ile üye patlaması yaşanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Ağustos 2014 tarihinde hayata geçen uygulama sonrası yaklaşık 4 aylık periyotta, Türkiye genelinde 13.635 kişinin CHP'ye üye olmak için başvuru yaptığını, bu sayının özellikle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Halk TVde yayınlanan ve gazeteci Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu ''Halk Arenası'' programına katılımdan sonra üye sayısının hızla arttığını ifade etti.
 
http://uyelik.chp.org.tr adresinden ulaşılabilinen CHP online üyelik sisteminde başvuru tamamlandıktan sonra başvurular Genel Merkez Üye Yazım Birimi tarafından değerlendirilmeye alınıyor.

Değerlendirme süreci boyunca başvuruların Yargıtay kontrolü, eğer var ise CHP geçmişi, mobil aidat ödeme uygunluk durumu, girmiş olduğunuz kişisel bilgilerin doğruluğu, eklenen fotoğrafın uygunluğu ve herhangi bir siyasi partiye üye olmaya uygunluk durumları kontrolden geçiyor. Üye olmaya engel bir durum bulunmuyor ise; içinde üye kimlik kartı, CHP Bayrağı , CHP Tüzüğü, CHP rozeti ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kişiye özel kaleme aldığı tebrik mektubunun bulunduğu bir üyelik paketi  adreslere gönderiliyor.

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda parti tüzüğüne de konulan "online üyelik sistemi", bir kaç dakika içerisinde üyelik işleminin yapılmasını sağlıyor.
Sistem, CHP üyelik başvurularını ve başvuru takibini internet üzerinden yaparak sürecin kısa zamanda ve kolayca tamamlanabilmesine olanak veriyor.

 "http://uyelik.chp.org.tr" adresinden ulaşılan sistemde Siyasi Partiler Kanunu'ndaki hükümler de hatırlatılıyor. Buna göre, 18 yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşının siyasi parti üyesi olabileceği ancak bir partinin birden fazla teşkilat birimine üye kaydolunamayacağı vurgulanıyor. Başvuruda belgedeki "kişisel bilgiler", "parti bilgileri" ve diğer başvuru bölümlerinin eksiksiz doldurulması, üye olmak isteyenlerin geçerli bir adres ve kimlik numarasına da sahip olması gerekiyor.

Üyelik aidatı
Partiye üye olanların 1 ila 10 lira arasındaki aylık ödeme miktarı olan aidatlarını da yatırmaları isteniyor. Üyelik aidat ödemesi ise cep telefonu ile "Mobil Aidat Sistemi" veya kredi kartı ile yapılabiliyor. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kullanıcı, verilen bilgileri kontrol ederek sistemin açtığı formu doldurması gerekiyor. Başvuru formuna fotoğraf da ekleniyor. Formda kişinin üyeliğini takip edeceği bir başvuru numarası veriliyor ve kişi başvurusunu bu numara ile takip ediyor.

Sahte başvurulara kanuni işlem
Başvuru adımlarının tamamı CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi (BİTEM) tarafından kayıt altına alınırken, sahte başvuru yapanlar ve yanıltıcı bilgi verenler hakkında ise kanuni işlem uygulandığı belirtiliyor.

Sistemin ana teması ise "Sadece 5 dakikanızı ayırarak CHP'ye üye olun, iktidara birlikte yürüyelim" olarak belirlenmiş durumda.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 10 Aralık 2014 14:28
Yandex.Metrica