Gürsel Tekin "oy hırsızlıkları" hakkında basın açıklaması yaptı

Gürsel Tekin, İstanbul Adalet Sarayı’nda devam eden CHP Kağıthane ilçe teşkilatı tarafından açılan 'yerel seçimlerde hile' iddialarına ilişkin davanın duruşmasına katıldı.

30 Mart yerel yönetimler seçimlerinde bazı sandıkların sayımında usulsüzler yapıldığı iddiaları ile ilgili görülen davadan sonra basın mensuplarına açıklamalar yapan Tekin, davayı bir siyasetçi olarak takip ederken utandığını söyledi. Tekin, "Hep bilirdik, para çalınırdı, kamunun olanakları talan edilirdi. Ama organize rey nasıl çalınır bugün tanık olduk. Organize rey çalanların nasıl ödüllendirildiğini de buradan gördüm. Bu mücadelemiz sadece Kağıthane ile sınırlı kalmayacak. Bu mücadele sonuna kadar gidecek, AİHM' e kadar gideceğiz. Her yurttaşın bir reyi devlet için, siyasetçi için namustur, şereftir, haysiyettir." şeklinde konuştu.

2015 Seçimlerini düşünmemiz lazım
Ortaya konulan belgelere rağmen iddialara karışanların halen cezasız kaldığını ifade eden Tekin, "Sandık başındaki görevli tutanağını göstererek 'bu tutanağı ben içeri verdim' diyor. İçeride hangi kedicikler o derin dehlizlerdeki odalarda kim vardı? Hangi çeteler bunları değiştirmiş? Halen bunların soruşturması bile yapılamıyor. Yüksek Seçim Kurulu, kendinizi gözden geçirmeniz lazım. Bu kadar somut belgelerle halen bu sanıklar, bu insanlar tutuklanmamış, hesap sorulmamışsa 2015 seçimlerinin nasıl olabileceğini hepimizin düşünmesi gerekiyor." dedi.

Sandıklara sahip çıkamadıkları yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını ifade eden Tekin, "Kağıthane ilçemiz bütün sandıklara sahip çıkmış. Tutanaklarda olduğu gibi. Tutanaklar tutulmuş, trafolara girmiş, trafolardan hangi kedicikler değiştirmişse hepsini değiştirmiş. Bu nasıl kabul edilebilir, böyle rezalet olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

"Ciğer kediye teslim ediliyor"
Tekin, Anadolu'da pek çok yerde 'ciğerin kediye teslim edildiğini' söyleyerek, "Sadece kedi trafolara girmiyor, bizim vatandaşımızın 80-90 yaşındaki insanlar sedyelerle oy kullandılar orada. Biliyoruz ki yargıdan sonuç alamıyoruz. Bundan sonra Allah'a havale edeceğiz. AİHM'de bir sonuç alacağız, onda hiç tereddütüm yok." şeklinde konuştu.

Tekin, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Medyada yer alan ve bazı üst düzey kişilerin yakınlarının KPSS sınavı olmaksızın devlet kadrolarına yerleştirilmesi konusunda CHP'li Haluk Koç'un açıklamalarına kinayeli bir yaklaşım getiren Tekin, "Torpil iddiamız değil, belgeler var. Haluk Hoca iftira atmıştır. Bunlar öyle şey yapmazlar. Bunlar imanı bütün çocuklardır, bunlar öyle çalarlar mı? Tam bir rezillik. Gazetelerin sayfalarında neredeyse saklanacak hale gelmiş. Bundan daha büyük haber olabilir mi? Bir Alman bakan devletin helikopteri ile asker çocuğunu ziyaret ettiği için görevinden istifa etti. Bütün bu rezilliklerin karşısında bu bakanlar koltuğunda oturuyorsa lanet olsun bu siyasete! diyeyim başka hiç bir şey demiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kağıthane İlçe Başkanı Zeynel Öztürk ise, 30 Mart seçimlerinde Kağıthane'de büyük sansasyonlar olduğunu ve kozmik odalara giren kedilerin peşinde olduklarını belirterek şu anda oy sayımları ve tutulan tutanaklarla ilgili 29 davanın devama ettiğini hatırlattı.

 

Haberin videosuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Gürsel Tekin'den "oy hırsızlıkları" hakkında basın açıklaması

    Pazartesi, 08 Aralık 2014 13:51
Yandex.Metrica