Gürsel Tekin: "Türkiye yolsuzlukta zirve yaptı"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisinin İzmir il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.

Hükümetin valilere geniş yetkiler tanıdığı Kamu Güvenliği Kanunu tasarısına tepki gösteren Tekin, bunun sıkıyönetim kanunu olduğunu söyledi. 2010 yılındaki referandum döneminde bugünkü iktidarın yöneticilerinin nasıl bir demokratik yargının geleceğini anlattığını hatırlatan Tekin, "Google'a girdiğinizde göreceksiniz. Şimdi ne istiyorsunuz yargıdan? Efendim, millet iradesine müdahaleymiş. Bunu nasıl yapacaksınız şimdi? Yeni bir sıkıyönetim yasasıyla." dedi. CHP'nin buna asla izin vermeyeceğini kaydeden Gürsel Tekin, "81 tane Evren yaratacağız. Tabii ki yasa, Anayasa'ya aykırıdır, oradan mutlaka geri dönecek. Aksi takdirde CHP olmamış olsa İzmir'in önümüzdeki günlerde bir Evren'i olacak. Hepiniz o Evren'e bağlı olacaksınız. Nasıl davranıp davranmayacağınıza, İzmir valisi ya da ilçelerinde kaymakamlar karar verecek." diye konuştu.

"Anayasayı tıpış tıpış tanırsınız"
Türkiye'de güvenliği tehdit eden tek siyasi kurumun AK Parti olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini söyleyen CHP Genel Sekreteri Tekin, "Yargı kararlarını, hukuku yok sayarım diyenler, güvenliği ihlal edenlerdir. Böyle bir şey olabilir mi? Herhangi bir vatandaşa yapılaşmadan dolayı yargı kararı olsa imar mevzuatına göre o vatandaş silah alamaz, siyasetten men edilir. AKP'nin bu son uygulamalarına baktığınızda, siyasetten men edilmesi gerekir. Yargı kararı var, kaçak sarayla ilgili, "tanımam" dedi. Şimdi Anayasa'yı "tanımam". Tanırsınız tanırsınız, hem de tıpış tıpış tanırsınız, hiç merak etmeyin." dedi.

"Demokrasinin şah damarını kestirmeyeceğiz"
Gürsel Tekin, iktidarın demokrasinin şah damarı olan hukuk ve yargı sistemine müdahale ettiğini ancak buna asla izin vermeyeceklerini belirterek, "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bugüne kadar sivil siyasal hareketlere, odalara, sendikalara, ticari kuruluşlara, neredeyse devletin kurumlarının tamamına müdahale eden bir iktidarın, en son demokrasinin şah damarı olan hukuka ve yargıya darbe yapacağını bir en üst yargı mensubunun ifade etmesinin çok anlamlı olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir iktidar, niçin buna ihtiyaç duyar? Gerek içeride gerek dışarıda yasadışı bir sürü suça bulaşmış bir iktidarın yapabileceği hiçbir şeyin olmadığını, sadece ve sadece yargıyı ele geçirip otoriter bir sisteme geçmenin ötesinde hiçbir argümanının olmadığını paylaşmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa ve Almanya'da yüzyılın davası olarak denilen Deniz Feneri'nin unutulduğunu söyleyen Tekin, "Biz, basın, medya unutabilir ama dünyanın bunu unutmayacağını hepinize hatırlatmak isterim. İktidarın da bunun unutulmayacağını bildiğini çok iyi biliyorum. Burada yargıçları bypass edebilirsiniz, kendinize uygun yargıçlar getirebilirsiniz ama bir Alman yargıcını bağlayamazınız, değiştiremezsiniz. O dosyadaki kurye çocukları yok edemezsiniz. Kim o kurye çocuklar? Onlar önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyunun önünde olacak. Bunları kaybetmek mümkün değil, bunu iktidar çok iyi biliyor." şeklinde konuştu.

"Türkiye yolsuzlukta pik yaptı"
17 ve 25 Aralık'ın yanısıra sayabilecekleri çok önemli yolsuzluk olaylarının pik yaptığını, Türkiye'nin nasıl itibarlı ülke haline geldiğini uluslararası araştırmaların üç gün önce ortaya koyduğunu vurgulayan Tekin, şöyle konuştu: "Bir yıl içerisinde 11 sıralama yükselmiş, neredeyse dünya rekoru kıran, yolsuzlukta pik yapmış ülkenin ne kadar itibarlı olduğunu, bu itibarı kirli bir sarayla, kaçak bir sarayla kapatmaya çalışmak mümkün olabilir mi? Asla mümkün olmayacak."

"Berkin'e tahammül edemeyenler başka ülkelerin dinlemesine tahammül ediyor"
Türkiye'nin Almanya tarafından dinlenmesine karşın hükümetin hiçbir tepki vermemesinin anlamlı olduğunu kaydeden CHP Genel Sekreteri Tekin, "Hani bu iktidarın kerametli insanları? Gezi Parkı döneminde bir Alman televizyonuna tahammül edemeyen bir iktidar, Almanya'nın Türkiye'yi dinlemesine neden reaksiyon göstermedi? ABD'nin Almanya'yı dinlediğini bir gazete yazmıştı, tüm Alman siyaseti, kamuoyu, gazeteleri tek manşetle çıktı, "Amerika bizden özür diledi." dedi. Amerika, özür dilemek zorunda kaldı. Türkiye'nin bu gücü yok mu? Nasıl olur da Alman yetkilisi, "Türkiye nasıl dinlenebilir?" diyor. Bu kadar insan onuru ayaklar altına alınabilir mi? İktidar buna neden reaksiyon gösteremedi, hiç düşünmediniz mi? Sokaktaki 14 yaşındaki Berkin Elvan'a tahammül edemeyen bir iktidar, bir başka yabancı ülkenin dinlemesine nasıl tahammül ediyor? Çünkü orada da aynı kirlilikler var, para hareketleri, kirli trafikler, Ortadoğu coğrafyasındaki terör örgütleriyle ilişkiler. Bunların hepsi bilinen. Bu kadar suça bulaşmış iktidarın yapması gereken bir tek şey var, demokrasinin şah damarını kesmek ama o şah damarını kestirmeyeceğiz, CHP olduğu sürece Türkiye'nin bunu bilmesi gerekir. Asla ve asla demokrasinin şah damarına, yargıya, hukuka müdahale ettirmeyeceğiz. Buna kimsenin de gücü yetmeyecek." diye konuştu.

"Sadece barajı değil, Siyasi Partiler Yasası'nı da değiştirelim"
Seçim barajı tartışmalarını da değerlendiren Tekin, "Başbakan'ı üzülerek izliyorum. Sayın Başbakan'ın Parlamento'dan haberi, bilgisi yok. 2011 yılında CHP'nin hazırladığı kanun teklifi, şu anda raflarda duruyor. Başbakan samimiyse Çiçek'le konuşur, CHP'nin verdiği teklifi aşağıya indiririz. Yüzde 2, 3, 5, 7; müzakere edilebilir. Önce Başbakan'ın samimi olması lazım. AKP'nin yalanlarından vazgeçmesi gerekiyor. Bu kadar yaşlıbaşlı insanların yalan söylemesine tahammül edemiyorum. 90'lı yıllarda yüzde 10 barajıyla ilgili başta Sayın Bülent Arnıç’ın söylediği cümleleri hatırlatmak istiyorum. "Bu bir hak ihlalidir. Bu bir millet idaresine ipotektir."diyen bunlardı. Neydi o zaman? Yüzde 6-7'lerdeydi. Sadece bu da değil, aynı zamanda Siyasi Partiler Yasası'nı da değiştirelim. Diyorlar ya, "Biz yeni Türkiye'yiz". İşinize geleni değiştiriyorsunuz. Kerametinizin yetmediği bir şey yok. "Geldik, kucağımızda bulduk.", bu yalanlardan vazgeçecekler. Yalanla dolanla bu işler olmaz."

"Bedelli askerlik de CHP projesiydi"
Gürsel Tekin, hükümetin bedelli askerlik hakkındaki uygulamasını da eleştirdi. Bedelli askerlikle ilgili projenin CHP'ye ait olduğunu belirten Tekin, bu uygulamadan parası olan olmayan her Türk gencinin yararlanması gerektiğini, en azından Recep amcanın torununun da gitmesi imkanını sağlayabilecek mekanizmanın sağlanması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin, Eğitim Şurası'nda alınan kararları da eleştirdi. Tekin, "Bilal Erdoğan'ın tapesini izlemediniz mi? İlk açıklayan bendim. Bilal Erdoğan ne söylüyorsa Milli Eğitim Bakanı şu anda onu söylüyor. Neredeyse İran bile bu eğitim sisteminden vazgeçerken iktidarın bu yönteme başvurmasının ikinci sebebi, en kutsal değerlerimizi her alanda, her kirlilikte kullandılar. Şimdi bu kirliliği çocuklar üzerinde kullanmak istiyorlar. Buna da izin vermeyeceğiz, merak etmeyin." dedi.


Habere ilişkin video için linke tıklayınız.

"Seçim barajı teklifimiz rafta çürüyor"

    Cuma, 05 Aralık 2014 15:42
Yandex.Metrica