"Şehzade Bilal'in fermanları değil, eğitimin temel kanunları işlesin"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul Esenler'de bulunan Akşemsettin İmam Hatip Lisesi'nde karma eğitim kaldırılarak, erkek ve kız öğrencilerin ayrı saatlerde eğitim gördüğü uygulamaya ilişkin bir açıklama yaptı.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanlığı'nın nasıl itibarsızlaştığını, sözde milletin adamlarının önce milleti soyup sonra eğitim sistemini nasıl darmadağın ettiğini kamuoyuna açıklamıştık.

Çağdaş ve demokratik Türkiye'nin garantisi olan çocuklarımızın geleceğinin AKP hükümeti tarafından Şehzade Bilal'in ellerine bırakıldığını bugün bir kez daha görüyoruz.

İstanbul Esenler'de bulunan Akşemsettin İmam Hatip Lisesi'nde karma eğitim kaldırılarak, erkek ve kız öğrencilerin ayrı saatlerde eğitim gördüğü bir uygulama bağnazlıktan, gericilikten başka bir şekilde açıklanamaz. Temeli laiklik olan bir ülkede, bu tip bir uygulama kabul edilemez.

Eğitim kurumları toplumların aynalarıdır. Çocuklarımıza, insanlığı ve dürüstlüğü değil cinsiyetlere karşı önyargıyı öğretmek nasıl bir anlayışın eseridir? Bu çağdaş ve demokratik düzenin kuşatma altına almasının aleni kanıtıdır.

AKP hükümeti şunu aklında kati suretle çıkarmamalıdır; bu ülkede Şehzade Bilal'in fermanları değil eğitimin temel kanunlarının işletilecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun yakın takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın!"

    Salı, 28 Ekim 2014 15:00
Yandex.Metrica