"Türkiye yanıyor, rantçılar boş durmuyor!"

Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu olarak tarihe geçen 17-25 Aralık telefon tapelerinde de geçen 32 dönümlük arsa üzerine kurulu İstanbul Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu'nun kapatılmasına CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin çok sert tepki gösterdi. Tekin, "Türkiye ateşler içinde yanıyor, rantçılar ise bir dakika bile boş durmuyor" diye konuştu.

İstanbul'da 150 milyara yaklaşan rant vurgununa yönelik defalarca haritalar üzerinde yaptığı uyarılarıyla dikkat çeken Tekin, kapatma kararına yönelik Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazetede yayınlanması üzerine basına yansıyan haberlere ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Söz konusu okulun Bilal Erdoğan'ın gizli ortağı olduğu Bosphorus şirketine verileceğine yönelik iddialar bulunduğunu da hatırlatan Tekin şunları söyledi:

Rantçılar boş durmuyor
"Otuza yakın vatandaşımızı kaybettik. İçimiz kan ağlıyor. Türkiye yanarken rantçılar ise boş durmuyor.  Daha önce CHP olarak haritalarıyla birlikte defalarca gündeme getirmemize ve 17-25 Aralık'ta kamuoyuna da yansıyan telefon konuşmalarına rağmen hiç ders  almamış görünüyorlar. Sayın Bakan Ali Babacan'ın da bir süre önce ifade ettiği gibi geçe yarısı imar uygulamalıyla, kalem oynatarak milyar dolarlık rantlar yaratılıyor. Türkiye yanarken bile bile bunların rant iştahı biç bitmiyor. Her gün yeni bir bir rant örneğini sergiliyorlar. Ama unutmasınlar ki peşlerini asla bırakmayacağız CHP olarak iştahlarını kursaklarında bırakacağız. Günü geldiğinde de elbette tüm bunların hesabını tek tek soracağız."

AVM- Otel olmasına engel kalmadı
Arsanın Hikayesi: Polis Okulu arsasının ihalesiz satıldığı iddiaları üzerine İBB Başkanı Kadir Topbaş arsanın tapusunu kameralara göstererek yalanlamıştı. Okulun arazisi Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucu, 2012 yılında İBB'ye devredilmiş; protokol kapsamında arazinin bedeli yaklaşık 430 milyon TL olarak belirlenmiş, bunun karşılığı olarak da Çatalca'da yeni bir bina yapılmasına karar verilmişti. Protokolden sonra ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 32 bin metrekarelik araziye imar planı yapılarak söz konusu alan ticaret merkezi olarak planlara işlenmişti. Emsal 2.5 olurken yükseklik ise serbest bırakılmıştı. Araziye yaklaşık 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanınırken, yeni imar planında AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verilmişti.

    Cuma, 10 Ekim 2014 15:34
Yandex.Metrica