"İnsan hayatını en ucuz kaynak değer olarak gören vahşi kapitalizm alışkanlıklarına geçit vermeyeceğiz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, son dönemde ülkedeki yağışlar neticesinde can kayıplarının artması  üzerine bir açıklama yaptı.

"Son birkaç gündür, ülkemizde oluşan yağışlarda can kayıpları ve ciddi maddi kayıplar meydana geliyor ve neredeyse ülkenin her yanından benzer haberler yağıyor.

Daha 1 yıl önce Hatay Dörtyol'un Çökek yaylasında sel ve heyelandan dolayı insanlar öldü. Ne yapıldı bu bir yılda, bileniniz var mı? Bununla ilgili olarak Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün web sayfasında yer alan haber ibret verici;
"Hatay ili, Dörtyol ilçesi, Karakese Beldesi, Çökek Yaylasında 19.07.2013 tarihinde meydana gelen sel ve heyelan feleketinin yaşandığı yerlerde yapılan inceleme ve tespitlerin değerlendirilmesi için 23.07.2013 tarihinde ÇEM Genel Müdürlüğünde toplantı yapılmıştır…" Ne yazık ki, hepsi bu…

Geçtiğimiz günlerde Giresun sahillerinde "Tsunami" yi andıran görüntüler; aslında temel mühendislik hesaplarından mahrum bir akıl tarafından yapılmış "Ulaşım Planı"nın doğal sonuçlarını yansıtıyor. Olayın sevindiren tek yönü ise büyük şans eseri can kaybının yaşanmamış olması.

Çarşamba günü Hatay'ın Erzin ilçesinde yağış yoğunluğuna bağlı olarak sel ve taşkınlar oldu; gelen haberlere göre 2 ölü var ve ilk belirlemelere göre dört yurttaşımız kayıp… Olay mahalinde incelemelerde bulunan konu uzmanı çalışma arkadaşlarımızın tespitleri; daha çok ilgili kamu kurumlarının ihmallerine işaret ediyor.

İlk tespit ve belirlemelere göre; eksikliklerine rağmen, yürürlükteki yasal mevzuat hükümlerinin tam olarak uygulanılmamış olması, can ve mal kayıplarını artırmış gözüküyor. Dere yataklarında ve taşkın düzlüklerine plansız, mühendislik hizmeti almamış yapılanmalara göz yumulması, taşkın önleme ve havza ıslah çalışmalarının yapılmaması; ne yazık ki bu defa da yurttaşlarımızın hayatına mal olmuştur.

Her defasında giden canların ardından "Devletimiz büyüktür, yaralar en kısa zamanda sarılacaktır" ezberlerinin ardına sığınmamak için, artık bazı sorulara cesaretle yanıt arama zamanımız gelmiştir diye düşünüyoruz.

Biz CHP iktidarında; doğal çevresi ile barışık, gezegenimizi paylaştığımız diğer canlı türlerinin de yaşama haklarına ve yaşam alanlarına saygılı kentleşme uygulamaları ile toplumsal refahı artıracak uygulamalara öncelik vereceğiz.

Her şeyden önce, insan hayatını en ucuz kaynak değer olarak gören vahşi kapitalizm alışkanlıklarına geçit vermeyeceğiz.
İnsan eliyle yaratılmış felaketlerde yaşamını yitirmiş tüm yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, geride kalanlara sabır ve baş sağlığı diliyoruz…"

    Pazar, 28 Eylül 2014 12:47
Yandex.Metrica