"Hukuk değil guguk devleti!"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Başsavcı Ramazan Solmaz'ın makamındaki basına yansıyan pozunun ardından bir basın açıklaması yaptı. Tekin yaptığı açıklamada, "Adalet Bakanı Bozdağ, Başsavcı Ramazan Solmaz’ın makamındaki basına yansıyan pozuyla Türkiye’de hukukun ayaklar altına düştüğünün resmini çekmiştir." dedi.

"Hukuk devletleri ile guguk devletleri arasındaki farklar çok nettir. Bu iki devletten yalnızca biri kargalar tarafından yönetilir. Bir ülke eğer hukuk devleti ise orada hukuk; özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin güvencesidir.

Hukuk Devleti;
farklı olanın ezilmesinin, yandaş olanın haksız kazanç elde etmesinin, işçilerin öldürülmesinin önündeki en büyük engeldir.

Guguk devletinde ise "guguk kuralları" hakimdir.
Burada hukuk kuralları iktidara ve yandaşlarına hizmet eder. Öyle bir devlettir ki burası, yasama ve yürütmenin birbirinden bağımsız olduğu kaidesini ayaklar altına kolaylıkla alınır.
Bir başsavcı, Başsavcı Ramazan Solmaz mesela, adalet bakanının önünde el pençe divan durur orada.
Bir mahkeme başkanı, Van Bölge İdare Mahkemesi Başkanı mesela,  İktidar bakanı önünde iki büklüm olmazsa onu ‘oyarlar(!)’ oracıkta.
Guguk Devletinde işçiler ölür, müteahhitler kazanır.
Guguk Devletinde asgari ücret yerinde sayar, ayakkabı kutuları dolar.
Guguk Devletinde bir adalet bakanı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinde bağımsız ve ilkeli duruş sergilemez,  Yargıda Birlik Platformu’nun seçim kampanyasını yürütür.
Adalet Bakanı Bozdağ, Başsavcı Ramazan Solmaz’ın makamındaki basına yansıyan pozuyla Türkiye’de hukukun ayaklar altına düştüğünün resmini çekmiştir.
Guguk Devletinin Adalet Bakanı derhal istifa etmelidir."

    Pazartesi, 22 Eylül 2014 16:33
Yandex.Metrica